Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kolejne kłopoty Wójta z Tomic. Czy Witold Grabowski zrezygnuje?

Kolejne kłopoty Wójta z Tomic. Czy Witold Grabowski zrezygnuje?

Kontrowersje wokół gminnej gazety i nie tylko.  
Witold Grabowski – Wójt Gminy Tomice

Nasi czytelnicy dzielą się z  nami uwagami  na temat funkcjonowania lokalnych samorządów. Dzisiaj  publikujemy fragment listu na temat samorządu Gminy Tomice (pisownia oryginalna).

Tomice to jedna z mniejszych Gmin naszego Powiatu. Wójtem w niej jest Witold Grabowski, który w 2018 rozpoczął swoją pierwszą pełną kadencję pokonując w wyborach kandydata PiS Daniela Miętkę. Wcześniej wygrał przedterminowe wybory po śmierci ówczesnego Wójta Adama Kręciocha, najlepszego jak do tej pory Włodarza tej gminy, gdzie stanął do walki również z kandydatką PiS Renatą Skorczyńską i tylko dzięki ogromnej mobilizacji swojego środowiska pokonał ją niewielką liczbą głosów. Wójt Kręcioch jak wspominają mieszkańcy był prawdziwym gospodarzem Gminy, a Witold Grabowski dopiero na to miano musi zapracować. Niestety, jego apatyczne podejście do mieszkańców nie za bardzo mu w tym pomaga. Jest pewny siebie, większość traktuje z dystansem ale nie wszystkich. Dodatkowo w styczniu ubiegłego roku po ponad 20 latach tomicki Urząd opuścił jego filar, Sekretarz Gminy Ryszard Góralczyk. Jego  następca, który ku zdziwieniu wielu został były kierownik UM w Wadowicach ( z którego notabene odszedł w “dziwnych” okolicznościach), człowiek byłego burmistrza Mateusza Klinowskiego – Paweł Polak. Przypomnijmy, że cała procedura konkursowa wyboru nowego sekretarza pomimo, iż zgodna z procedurami budziła wśród mieszkańców spore wątpliwości. Niektórzy mówili nawet z niesmakiem, że “ogłoszono to tak jakby chciano, żeby nikt się nie zgłosił”. I jak na to głębiej spojrzymy to tak to niestety wyglądało. Ofertę złożył jedynie … Paweł Polak. Sprawie kolorytu dodaje fakt, iż w UG Tomice pracuje już jego brat, a byłą pracownicą jest mama nowego sekretarza. Rodzinnie w Urzędzie pracuje również kierownik i jego żona, jako radca prawny. Nowy sekretarz nie ma łatwego zadania ponieważ były sekretarz Ryszard Góralczyk był niezastąpiony na swoim stanowisku, był filarem urzędu.
Witold Grabowski idąc do wyborów w 2015 roku stawiał przede wszystkim na poprawę wizerunku Urzędu. Miał stawiać na ludzi najlepszych, przygotowanych merytorycznie do danego stanowiska i wybranych w sposób jasny i przejrzysty. Niestety jego aktualne postępowanie jakoś temu przeczy. Czy jego wizja się zmieniła, a może tak jest łatwiej?

Ale wróćmy do meritum. Sześcian – Miesięcznik Mieszkańca Gminy Tomice jak również strona stworzona z myślą o mieszkańcach Gminy Tomice. Jest internetowym odpowiednikiem czasopisma o tej samej nazwie. Celem prowadzenia tego fb i wydawania gazety jest poprawa dostępu do informacji, które są istotne dla mieszkańców. – dowiadujemy się z oficjalnej strony facebook.

Redaktorem naczelnym jest Rafał Kwarciak, młody, niezależny dziennikarz, który już zdążył podpaść Wójtowi Tomic. Nie tylko informuje mieszkańców a sprawach ważnych, istotnych ale również patrzy na ręce Wójtowi Grabowskiemu, któremu coraz bardziej jest to nie na rękę i zaczyna się gubić w tym co robi.

Poniżej zamieszczamy post ze strony facebookowej Sześcianu pt „Wójt ma dosyć SZEŚCIANU. Postanowił założyć własną gazetę”.  

Sześcian – Strona Mieszkańca Gminy Tomice

„…Gmina Tomice zakłada gazetę. Ma to być kwartalnik wydawany wspólnie z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice. Władze Gminy ogłosiły nawet konkurs na jego nazwę.

Jeszcze dwa lata temu mieszkaniec Tomic Pan Franciszek Sławek postulował do UG Tomice o stworzenie lokalnego pisma. Petycje odrzucono. W uzasadnieniu można przeczytać: „Wydawanie biuletynu informacyjnego przez gminę Tomice wpłynie na wzrost kosztów utrzymania Urzędu oraz wiąże się z dodatkowymi wydatkami na skład, druk i dystrybucje biuletynu […] Należy też zauważyć, że gminne biuletyny informacyjne często spotykają się z krytyką i zarzutami wykorzystywania tego narzędzia jako „tuby propagandowej” władz gminnych”.

Jak więc widzimy, Wójt w ciągu niespełna dwóch lat radykalnie zmienił pogląd na gazetę lokalną w Tomicach. Wygląda na to, że Gmina Tomice wyszła z kryzysu finansowego (stan zadłużenia na 31.12.2020 ponad 6 mln złotych), albo stało się coś, co sprawiło, że władze konieczne potrzebują „tuby propagandowej”

Kiedy w 2019 roku zakładano czasopismo SZEŚCIAN, nikt nie spodziewał się, że będzie ono tak poczytne. Strona facebookowa miała być dodatkiem, a zakładana ilość polubień nie miała w ciągu czterech lat przekroczyć 500 osób. Dziś po półtora roku działania strona ma ponad 1000 regularnych czytelników, a czasopismo cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród wykluczonych do tego momentu osób starszych i nieposiadających umiejętności posługiwania się internetem. Pismo początkowo miało mieć charakter informacyjno – edukacyjny, ale już po kilku tygodniach jego linia zaczęła się zmieniać.

Witold Grabowski na początku był wobec niego neutralny. Już po kilku miesiącach stał się jednak sceptyczny, a teraz jest jego głównym przeciwnikiem. Zaczęło się od sprawy montażu „słynnego lustra”, potem była sprawa automatów w szkołach. Punktem kulminacyjnym była sprawa stypendiów dla dzieci. To SZEŚCIAN jako pierwszy poinformował o planach Wójta, a potem podchwyciły to inne media. Z informacji, jakie do nas docierają, Wójt miał powiedzieć do grupy współpracowników, że przegrał głosowanie tylko przez to, że media się tym zainteresowały. Potem była sprawa remontu ulicy Podstawie, gdzie mieszkańcy z SZEŚCIANU właśnie dowiedzieli się o tym, że nie ma co liczyć na remont tej drogi, a także wiele innych spraw, o których mieszkańcy nigdy by się nie dowiedzieli gdyby nie niezależna gazeta.

Kiedy omawiano raport na temat stanu Gminy Tomice za 2019 rok Radny Biłko zwrócił uwagę, że należy brać przykład ze strony SZEŚCIANU, która w krótkim czasie zdobyła ogromna popularność. Jak podkreślił Radny, stało się tak, dzięki ogromnej ilości informacji i częstej publikacji nowych wiadomości. Radny poprosił, aby na stronie gminy Tomice robiono to samo. Wójt odpowiedział natychmiast, Że Gmina Tomice nie może tak jak SZEŚCIAN „rzucać mięsem”. Gmina nie może pisać o wszystkim, o czym tylko chce, a prywatne media już tak. Witold Grabowski swoim sformułowaniem o „rzucaniu mięsem” obraził redakcje SZEŚCIANU, ale to nic. Tym sformułowaniem obraził on także kilkuset ludzi, którzy regularnie rzucają się na to mięso. Wójt nigdy się nie zreflektował i do dziś nie przeprosił czytelników za te słowa.

Na przełomie lata i jesieni doszło do ogromnego konfliktu między właścicielem SZEŚCIANU a Wójtem Gminy Tomice. Witoldowi Grabowskiemu nie spodobało się zainteresowanie pewną kontrowersyjną inwestycją w Lgocie. Wójt posunął się do nawet do udzielania nie do końca zgodnych z rzeczywistością odpowiedzi na wnioski o informacje publiczną. Właściciel SZEŚCIANU złożył oficjalną skargę na Wójta, a Komisja Skarg przyznała mu racje. Wójta przed kompromitacją uratował Przewodniczący Rady Gminy Tomice, który podjął się mediacji na linii Rafał Kwarciak – Witold Grabowski. Wypracowano kompromis, skargę wycofano, a Wójt musiał udzielić wszystkich informacji. O szczegółach tej inwestycji i sprawy ze skargą nasi czytelnicy dowiedzą się już niebawem. Materiał, jaki przygotowujemy, jest naprawdę interesujący.

Czarę goryczy przelała sprawa śmieci. Najpierw internetowa petycja o zbiórkę gabarytów pokazała skale problemu. Wywarta presja jednak podziałała i zbiórka będzie! Na Komisji Finansów, kiedy dyskutowano nad nowymi stawkami, Wójt prosił radnych, by wstrzymali się z informowaniem, o nowych stawkach. Włodarz bał się przecieku do mediów i liczył na to, że poinformują one o nowych stawkach dopiero po głosowaniu. Niestety nic z tego nie wyszło, ponieważ SZEŚCIAN już w godzinę po komisji ujawnił plany Wójta. Nie było tak ostro jak ze stypendiami i uchwała przeszła, ale po jej przegłosowaniu na sesji doszło do czegoś, czego nikt w Polsce nie praktykuje. Po zakończeniu transmisji Wójt podszedł do mikrofonu i wyraził bardzo negatywną opinię na temat osoby, która „puściła przeciek” do SZEŚCIANU. Podobno zrobił to jeden z radnych, ale prawda jest zupełnie inna i gdyby wyszła na jaw, okazałaby się bardzo dużym ciosem dla Witolda Grabowskiego.

Gazeta, jaką planuje wydąć Wójt, będzie wydawana cztery razy w roku. Koszty będą spore, ale Gmina nigdy nie oszczędzała na takich projektach. Wydawany co roku dodatek do Gazety Krakowskiej kosztował ponad 6 tysięcy rocznie. Ponadto Gmina płaciła co rok cztery tysiące wydawcy „Wiadomości Powiatowych” za publikacje materiałów promocyjnych.

Z gazety wydawanej przez samorząd czytelnicy dowiedzą się tego, co będzie chciał Wójt. Będzie sporo informacji o wydarzeniach kulturalnych, wywiadów i oficjalnych ogłoszeń. Nie ma co liczyć, że gazeta napisze o zadłużeniu gminy, nagrodach dla urzędników, czy też problemach z budową chodników.

Sześcian nigdy nie unikał trudnych tematów, zawsze piszemy prawdę i informujemy o tym co ważne. To się nigdy nie zmieni. Może i jest to „mięso”, ale przynajmniej porządnie przyrządzone!

Sześcian jest też otwarty na propozycje mieszkańców i stale wprowadza nowe pomysły, by ułatwić ludziom życie.

Czy obawiamy się konkurencji? Nie. Tomice to chyba pierwsza Gmina w Polce, gdzie podmiot prywatny jako pierwszy wprowadził na rynek czasopismo, a dopiero potem samorząd. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy do tyłu. Założenie SZEŚCIANU było bardzo dobrym ruchem. Mieszkańcy często piszą do nas ze swoimi problemami, dzwonią z pytaniami jak coś załatwić. Mają do nas zaufanie. Myślimy, że będzie ono jeszcze większe, ponieważ wiosną planujemy wprowadzić coś na kształt telewizji internetowej. Bodziemy transmitować mecze LKS – ÓW, wydarzenia kulturalne, obrady Rady Gminy, zebrania wiejskie i Komisje Rady Gminy. Teraz każdy mieszkaniec będzie mógł zweryfikować prace swojego Radnego. Niektórzy Radni pewnie zawału dostaną, jak to przeczytają. No cóż. Podziękowania niech składają do Wójta.

Prasa w rękach prywatnych zawsze jest bardziej wiarygodna. Jej podstawowym zadaniem jest kontrola władzy. SZEŚCIAN nie ma nic wspólnego z UG Tomice, nigdy nie był dotowany w ten czy inny sposób. Pokutuje jeszcze wśród społeczeństwa przekonanie, że to gazeta gminna, ale już niedługo się to zmieni. To pozytywny aspekt tej sprawy. Gdyby nie SZEŚCIAN to Wójt nigdy nie założyłby swojej gazety. Tak czy inaczej, poziom świadomości w gminie wzrośnie i to bardzo. Witold Grabowski zapomina tylko o jednym. Gazeta Samorządowa nie może pisać krytycznie o konkurencji. SZEŚCIAN o Gminie Tomice i jej prasie może to robić do woli. To podstawowe prawo niezależnej prasy. Co z tego wyniknie? Najwyżej będziemy pisać o kontrowersjach i dziwnych decyzjach władzy. Tematów nam raczej nie zabraknie!…”  

Będziemy śledzić niejasne poczynania Wójta Grabowskiego i informować Państwa na bieżąco.

Zobacz również:Rada Wolności Słowa – projekt ws. mediów społecznościowych batem dla nierzetelnych portali

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec gminy

No wkońcu ktoś napisał prawdę o tym gościu, brawo, brawo

Darek

Zgadza się, byłem tam kiedyś to w bardzo niekulturalny sposób odnosił się do osób starszych, kasy pozamykane a jak ma np. moja babcia robić przelew przez internet jak nie jest internetową friendly

Lgbt -

A ten sekretarz to niezłe ziółko, czy on jest z LPG? Czy portal mógłby się dowiedzieć ?

Puerto Riko

No tak mi właśnie wygląda na takiego

Znajomy

Pan Witold się teraz posika pewnie

Fajfus

No to się teraz zacznie

Pingpong

To ja, wójt Grabowski, Wszystko wiem na wszystkim się znam

Jadzia

No to niech się poda do dymisji i będą przedterminowe wybory

Benek

No to jaja jak arbuzy

Radoczanin

No i zaorali nam wójta

Gucio

Zostawcie go, przecież dobrze działa jako wójt

Maciej

Ten sekretarz to pogrąży tego wójta, zobaczycie

antypisior

Wójt jest bardzo dobrym wójtem, świadczy o tym wszystko, jego poczynania i to, że wyprowadził tą gminę na prostą

wozniki

Na prostą drogę ku upadkowi.

obiektywny

Niestety po naszym Wójcie widać, że już ma dość rządzenia. Dobrze być w opozycji i krytykować “kogoś”. Gorzej jak samemu jest się na świeczniku. Trudniej znosić wtedy krytykę, prawda Wójcie?

rka

Aktualna Rada Gminy to jakaś masakra. Wójt ułożył ich sobie jak potulne baranki. Widać po nich, że czasami nawet nie wiedzą nad czym głosują. Niby Wójt nie partyjny a ułożył sobie wszystkich jak czyni to aktualna władza.

radny

To prawda, po co oni tam poszli. Większość ta sama od wielu lat. Nic się nie zmienia. Takie miał grabowski porządki robić, a teraz sam wszystko pod dywan zamiata. I jeszcze ten szemrany sekretarz. Razem pójdą na dno.

woźniki

Brawo Panie Rafale. Tego trzeba było, żeby ten grabowski trochę się otrząsnął. Niech Pan się nie poddaje. Trzeba wyjaśnić wszystkie jego interesiki w tej gminie. Ma wypłatę z naszych pieniędzy więc powinien służyć mieszkańcom, a nie łaskę robić że trochę kamienia da, a drogi zrujnowane jak nigdy.

wadowiczanin

Co zrobił Polak z Klinowskim, to zrobi z Grabowskim! Polak = PRZEGRANA. Zobaczycie 🙂

Pani z Tomic

Radny Biłko prosimy o działanie, jest Pan naszą nadzieją

20
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x