Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Starosta Wadowicki odpiera zarzuty lokalnych mediów

Starosta Wadowicki odpiera zarzuty lokalnych mediów

W ostatnich tygodniach nasiliły się ataki na politykę władz Starostwa Powiatowego w Wadowicach.
foto. Powiat Wadowicki

Na łamach naszego portalu, publikowaliśmy artykuły o problemach wadowickiego szpitala. Były to uwagi mające na celu poprawę jego funkcjonowania oraz lepszej dostępności dla pacjentów. Nie zawsze zgadzaliśmy się również z polityką kadrową kreowaną przez Zarząd Powiatu Wadowickiego.

Nadszedł jednak trudny czas pandemii koronawirusa, który wymaga nadzwyczajnych działań zabezpieczających prawidłowe funkcjonowanie wadowickiej lecznicy.

Szpital w Wadowicach otrzymał w tym okresie znaczące środki finansowe z funduszy rządowych, Wojewody Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego. Pozwoliły one na zakup niezbędnego sprzętu ratującego życie pacjentów. Wzmocniła się również profesjonalna kadra lekarska w szpitalu. Pomimo tych dobrych posunięć, cześć środowisk wykorzystuje  tę nadzwyczajną sytuację do osobistych ataków na działania Starosty Wadowickiego. Nie podzielając tej argumentacji i formę krytyki prezentujemy treść oświadczenia Eugeniusza Kurdasa – Starosty Wadowickiego. Poniżej jego treść:

W związku z artykułem pt. „Powiat wadowicki ciągle w ogonie szczepień. Coś poszło nie tak?”, opublikowanym na portalu www.wadowice24.pl w dniu 14 kwietnia 2021 roku oświadczam, co następuje:

Nieprawdą jest, że W zeszłym tygodniu ze starostą spotkał się poseł Filip Kaczyński, by wymóc na nim zorganizowanie powszechnego punktu szczepień w szpitalu.
Usytuowanie punktu szczepień powszechnych (masowych) przeciwko COVID-19 w ZZOZ w Wadowicach zgłosiłem (za pośrednictwem podległych mi pracowników starostwa powiatowego) do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie 1 kwietnia br. Spotkanie z posłem F. Kaczyńskim odbyło się później, bo 8 kwietnia br. Zapewniam też, że miało ono bardzo merytoryczny przebieg i odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku.

Nieprawdą jest, że We wtorek na zdalnej konferencji z samorządowcami wojewoda Łukasz Kmita próbował przekonać starostę Eugeniusza Kurdasa, by ten zorganizował w szpitalu powiatowym powszechny punkt szczepień w Wadowicach dla 600 osób dziennie”. (…) Jak się dowiadujemy, na tym spotkaniu starosta odmówił jednak wojewodzie i przekazał, że ZZOZ może szczepić tylko 300 osób dziennie.
Podczas wspomnianej wyżej wideokonferencji Wojewoda Małopolski nie wypowiadał się w kwestii dziennej liczby szczepień, które powinny być wykonywane w powszechnym punkcie szczepień w szpitalu w Wadowicach, a co za tym idzie nie mógł mnie do niczego przekonywać. Co oczywiste – również ja nie mogłem odmówić w kwestii, w której Wojewoda się nie wypowiadał.
Prawdą jest natomiast, iż na tymże spotkaniu – na podstawie informacji otrzymanej od Dyrektora ZZOZ w Wadowicach – przekazałem dane o realnej liczbie szczepień, które dziennie może wykonać szpital.

Nieprawdą jest, że Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński nie chce już czekać  i zaproponował, by szczepienia odbywały się w Wadowickim Centrum Kultury. Miasto rozmawia w tej sprawie z prywatną przychodnią, która mogłaby przeprowadzić szczepienia. Ale przygotowanie jednostki potrwa i według wstępnych planów szczepienie miałoby się  tutaj rozpocząć dopiero 25 kwietnia.
Artykuł pt. „Powiat wadowicki ciągle w ogonie szczepień. Coś poszło nie tak?” ukazał się 14 kwietnia br., a punkt szczepień powszechnych usytuowany w Wadowickim Centrum Kultury już 1 kwietnia br. został zgłoszony przeze mnie do Narodowego Programu Szczepień. Stało się tak po otrzymaniu także 1 kwietnia br. od Gminy Wadowice propozycji lokalizacji w budynku WCK punktu szczepień masowych/powszechnych.

Nieprawdą jest, że W powiecie wadowickim pierwszą dawką zaszczepiono 16 475 osób, osób zabezpieczonych dwoma dawkami szczepionki jest tutaj 4380. Skąd się bierze niższe tempo sczepień w porównaniu do innych regionów? Wytłumaczeniem jest bardzo mała liczba ośrodków, które wykonują tę operację.
Od początku 2021 r. w powiecie wadowickim funkcjonuje 18 punktów szczepień. Dodatkowo wkrótce zaczną funkcjonować trzy punkty szczepień powszechnych. Na chwilę obecną problemem nie jest jednak zbyt mała liczba punktów szczepień, tylko niewystarczająca ilość przekazywanych tym podmiotom szczepionek.
Dobra wiadomość jest taka, że – w związku ze zwiększoną dostawą szczepionek do Polski – szczepienia w powiecie wadowickim przyspieszają. 14 kwietnia wyszczepiono w naszym regionie ok. 450 osób. Wkrótce rozpoczną się szczepienia powszechne w ZZOZ w Wadowicach oraz w pozostałych dwóch punktach szczepień powszechnych. Niezmiennie, osoby chętne do przyjęcia szczepionki będą mogły korzystać z usług pozostałych 18 punktów, znajdujących się w różnych gminach naszego powiatu.
Na marginesie dodam też, że pracownicy Starostwa Powiatowego w Wadowicach pomagają m.in. osobom starszym, z niepełnosprawnościami czy słabowidzącym dotrzeć na szczepienia. Czynią to w ramach projektu „Otwarty Samorząd – Aktywny Mieszkaniec” – organizacja usług indywidualnego transportu door-to-door na terenie Powiatu Wadowickiego.

Starosta Wadowicki
Eugeniusz Kurdas
Wadowice, 15 kwietnia 2021

 

Zobacz również: Amantadyną w COVID-19? Rozpoczęły się badania kliniczne

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x