Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jubileuszowy Tour do Pologne również w powiecie wadowickim

Jubileuszowy Tour do Pologne również w powiecie wadowickim

Wieprz, Tomice, Spytkowice i Brzeźnica na trasie kolarskiego peletonu.

W dniu 4 sierpnia br. we wczesnych godzinach popołudniowych przez północno-zachodnią część powiatu wadowickiego przejadą kolarze – uczestnicy jubileuszowego 80. Tour de Pologne. Jest to drugi najstarszy wieloetapowy wyścig kolarski na świecie, zapoczątkowany w 1928 r., czyli 95 lat temu, ustępujący jedynie Tour de France, rozpoczętemu w 1903 r.

W Polsce międzywojennej rozegrano jedynie pięć takich wyścigów, a w latach 1929 i 1937 kolarze przejeżdżali przez  Wadowice, a trasę przejazdu zabezpieczali wówczas strażacy, harcerze i członkowie “Sokoła”. W okresie powojennym uczestnicy tego wyścigu co kilka lat przejeżdżali przez powiat wadowicki, kiedy 30 lat temu, w 1993 r. Czesław Lang objął funkcję dyrektora wyścigu, stał się on w pełni profesjonalny.

Od tego czasu niemal co roku wyścig pojawiał się w powiecie wadowickim, wspinając się na Kocierz czy górę pod Lanckoroną. W 2020 r. wyścig skrócono do pięciu etapów z powodu pandemii, a wówczas, w setna rocznice urodzin św. Jana Pawła II, start odbył się z wadowickiego Rynku, a honorowym starterem był ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Obecnie podczas siódmego, ostatniego etapu wyścigu, ze startem w Zabrzu, metą w Krakowie o długości niespełna 170 km kolarze przejadą przez teren czterech gmin powiatu wadowickiego. Są to gminy: Wieprz, Tomice, Spytkowice i Brzeźnica, a na szczycie dość sporego wzniesienia w Witanowicach zostanie rozegrana górska premia III kategorii. Bliższe szczegóły przejazdu kolarzy podamy w późniejszym terminie.

 

Zobacz również: Legendarny wyścig kolarski na trasach powiatu wadowickiego

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x