Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Książka o dziejach „ Kalwarianki” kolejnym hitem wydawniczym

Książka o dziejach „ Kalwarianki” kolejnym hitem wydawniczym

IV-ligowy Miejski Klub Sportowy Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska obchodzi w tym roku 100-lecie powstania.

Nakładem renomowanego krakowskiego wydawnictwa – Księgarni Akademickiej ukazała się interesująca pozycja wydawnicza związana z obchodzonym w tym roku jubileuszem stulecia Klubu Sportowego Kalwarianka w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ta publikacja jest wartościowa ze względu na materiał archiwalny w niej zawarty, ale także ze względu na liczne historyczne zdjęcia, publikowane po raz pierwszy, świadczące o niełatwych drogach kalwaryjskiego klubu. Współautorami książki są: dr hab. Andrzej Nowakowski oraz dr Lesław Lassota z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest on trenerem lekkiej atletyki klasy mistrzowskiej międzynarodowej, specjalizując się w chodzie sportowym, wychowując następców Roberta Korzeniowskiego.

Cały nakład książki wykupił Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej. Książka ma być jednak dostępna dla pasjonatów w ramach bezpłatnej promocji, która ma odbyć się w Kalwarii we wrześniu br. z okazji towarzyskiego meczu piłkarskiego Kalwarianki z Wisłą Kraków.

Należy dodać, że Kalwarianka jest “młodszym dzieckiem” miejscowego “Sokoła”. Kalwaryjski “Sokół” założony został już w 1898 r., a Kalwarianka w 1923 r. Stopniowo w okresie międzywojennym sekcja piłkarska “Sokoła”, zwiększając autonomię, przekształciła się w odrębny klub piłkarski, w dalszym ciągu korzystając jednak z budynku i boiska sokolego. Gniazdo “Sokoła” w Kalwarii odrodziło się w 2022 r., a jubileusz 125-lecia powstania miejscowego “Sokoła” planowany jest na 22 września br.

Tymczasem w Kalwariance poza sekcją piłkarską ostatnio otwarto również sekcję lekkiej atletyki, specjalizującą się w biegach. Na stulecie klubu odnowiono i zmodernizowano w ubiegłym roku pawilon klubowy, mieszczący m. in. hotel  dla licznych turystów i pielgrzymów, odwiedzających miasto nad Cedronem.

 

Zobacz również: „Kolejowa” perełka wydawnicza z dziejów największych katastrof na torach

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x