Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Tour de Pologne w powiecie wadowickim

Tour de Pologne w powiecie wadowickim

W wyścigu bierze udział 160 zawodników z blisko 30 krajów.

W najbliższy piątek 4 sierpnia br. przez północno-zachodnią część powiatu wadowickiego ponownie przejadą kolarze, uczestnicy najstarszego po Tour de France wieloetapowego wyścigu kolarskiego w Europie.

W tym roku wyścig obchodzi potrójny jubileusz. Jest to 80. edycja imprezy, mija 95. lat od pierwszego wyścigu, zwanego wówczas “biegiem”, który odbył się w 1928 r., a także 30-lecie objęcia kierownictwa wyścigu przez Czesława Langa (1993 r.), który pojedzie na czele kolumny wyścigu w samochodzie z napisem “dyrektor wyścigu”, zapewne pozdrawiając publiczność. Na dzień dzisiejszy (3.08.), w wyścigu bierze udział 160 zawodników z blisko 30 krajów, w tym z USA, Australii, Kanady czy Kolumbii, w tym zwycięzcy poprzednich wyścigów (m.in. Rafał Majka i Michał Kwiatkowski, mistrz świata z 2014 r.) oraz inni mistrzowie świata czy zwycięzcy Tour de France. Sędzia głównym wyścigu jest kobieta – Włoszka z dyplomem Międzynarodowej Federacji Kolarskiej (UCI).

Aby nie utrudniać ruchu na głównych drogach (jest to piątek przed weekendem), tym razem wyścig ominie Andrychów i Wadowice, przebiegając przez cztery gminy powiatu wadowickiego: Wieprz, Tomice, Spytkowice i Brzeźnicę (w sumie prawie 30 km na terenie powiatu).

Kolarze najpierw pojawia się w Wieprzu, wjeżdżając od strony Głębowic (godz. 16.35-16.50). Przetną drogę wojewódzką nr 781 w okolicach Szkoły Podstawowej nr 2, kierując się do Frydrychowic. Stamtąd wjadą do Tomic (około godz. 16.45), przejeżdżając ul. Floriańską od kościoła do skrzyżowania z drogą krajową nr 28, na którą wyjadą w godz. 16.49-17.07 w pobliżu kapliczki.

Po przejechaniu około kilometra drogą główną w kierunku Radoczy, wyścig skręci prawo na drogę powiatową, przejeżdżając przez most na Skawie. W Witanowicach na szczycie sporego wzniesienia rozegrana zostanie premia górska III kategorii (godz. 16.55-17.14). W Zygodowicach w pobliżu memoriału upamiętniającego amerykańskich lotników wyścig skręci w lewo do Ryczowa.

W tej miejscowości na rondzie przy kościele przetnie drogę krajową nr 44 (godz. 17.06-17.26), a następnie zjedzie drogą powiatową przez niestrzeżony dwutorowy przejazd na linii kolejowej nr 94 do Łączan, opuszczając powiat wadowicki na zaporze na Wiśle po godz. 17. 15.

Według danych zawartych na witrynach internetowych organizatora wyścigu, lokalnych samorządów oraz Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, na około 40 minut przed planowanym przyjazdem kolarzy, drogi po których będą poruszać się kolarze zostaną wyłączone z ruchu.

Natomiast ruch poprzeczny ma odbywać się do 10 minut przed przyjazdem kolarzy. Po przejeździe wyścigu normalny ruch drogowy ma zostać natychmiast przywrócony.

 

Zobacz również: Jubileuszowy Tour do Pologne również w powiecie wadowickim

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x