Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Być mamą. Taką prawdziwą – sprawną

Być mamą. Taką prawdziwą – sprawną

Lena Trybała spodziewa się pierwszego, upragnionego dziecka. Byłaby nieziemsko szczęśliwa, gdyby tego szczęścia nie mąciły jej prawie bezużyteczne nogi...
Foto: Edyta Łepkowska

Marzenia Leny Trybały wydają się bardzo skromne, ale ich spełnienie jest wciąż poza jej zasięgiem. Kobieta chciałaby pójść o własnych siłach do najbliższego sklepu czy na przystanek autobusowy. A przede wszystkim urodzić dziecko i być dla niego prawdziwą mamą. Taką, która może sama opiekować się maleństwem, nosić je na rękach, zabierać na spacery.

 

Lena Trybała ze Skawicy długo sądziła, że nigdy nie pozna smaku prawdziwej miłości, nie wyjdzie za mąż, nie założy rodziny. Choć jest śliczna, pełna uroku osobistego, inteligentna, wrażliwa i ma przepiękne, naturalnie kręcone włosy, w oczach większości mężczyzn wszystkie te walory przyćmiewa jej niepełnosprawność. Kobieta bowiem od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

Przejście kilku metrów to dla niej żmudna wędrówka, realna jedynie w sytuacji, gdy Lena może się czegoś przytrzymać – barierki, ściany czy mebla. Schody jest w stanie pokonać tylko na czworakach, mozolnie wspinając się na kolejne stopnie. Ale los się do niej uśmiechnął i osiem lat temu postawił na jej drodze młodego człowieka, który potrafił dostrzec jej zalety i pokochał ją nad życie.

Obydwoje zyskali

Oprócz urody Lenki, urzekła mnie jej szczerość i prawdomówność. Ona zawsze mówi to, co myśli, niczego nie udaje. To cecha rzadko dziś spotykana. Większość z nas próbuje ukrywać swoje uczucia, ale nie Lenka, która jest bardzo otwartą, naturalną osobą. Zafascynowała mnie też jej życiowa dojrzałość – wyjawia mąż Leny, Marek Trybała. – Niestety jej fizyczne ograniczenia sprawiają, że czuje się gorsza od innych, choć w rzeczywistości wiele zdrowych osób nie dorasta jej do pięt. Dzięki Lence sam zmieniłem się na lepsze, stałem się bardziej odpowiedzialny, nauczyłem się cierpliwości i pokory, zacząłem cieszyć się z drobnych rzeczy. Pracuję nad poprawą jej samooceny, jednak nie jest to łatwe.

Ale nie tylko on wiele zyskał dzięki temu związkowi. Lena wyznaje, że Marek dał jej poczucie bezpieczeństwa, szczęście i troskę, jakiej nie zaznała od własnych rodziców. – Obydwoje byli alkoholikami. Gdyby nie to, być może dzisiaj byłabym w pełni samodzielna. Nie potrafili w odpowiedni sposób zająć się wymagającymi szczególnej opieki bliźniaczkami – mną i starszą o piętnaście minut Izą. Urodziłyśmy się o trzy miesiące za wcześnie, każda z nas ważyła zaledwie kilogram. Jednak siostra okazała się silniejsza, rozwijała się szybciej i jest teraz o wiele bardziej sprawna niż ja. Chodzi, pracuje. Ja mogę tylko o tym pomarzyć – opowiada młoda kobieta.

Nadzieja na sprawność

W dzieciństwie bliźniaczki spędziły siedem lat w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci w Jaszkotlu koło Wrocławia. Choć Lena bardzo tęskniła za domem, miała tam rehabilitację, dzięki której zaczęła nawet samodzielnie stawiać kroki. Ale po ukończeniu szkoły podstawowej musiała wrócić do rodzinnej wioski, gdzie z upływem czasu nastąpił znaczny regres jej sprawności fizycznej. W końcu pogodziła się z myślą, że nigdy już nie będzie chodziła.

Dopiero Marek zaczął przywracać jej wiarę w lepszą przyszłość. – Przekonywał, że nie mogę się poddawać i namówił mnie na konsultację u doktora Drora Paleya, sławnego ortopedy z Florydy. Wszystko sam zorganizował, nawiązał kontakt z kliniką tego lekarza, zapisał mnie na wizytę. I wtedy dowiedziałam się, że mój przypadek wcale nie jest beznadziejny. Mogę stanąć na nogi, usamodzielnić się, jeśli przejdę cztery operacje – mówi z nadzieją Lena Trybała.

Początkowo zabiegi zostały wycenione na około 720 tys. zł, jednak we wrześniu ubiegłego roku, gdy Lena ponownie pojechała do dra Paleya, dowiedziała się, że operacje można będzie przeprowadzić w Polsce, znacznie tańszym kosztem niż w USA. Wykonają ją specjaliści w Paley European Institute w Warszawie za około ćwierć miliona złotych. Ale dla Trybałów to wciąż ogromna kwota.

Pierwsza pociecha w drodze

Lena i jej mąż długo zwlekali z decyzją o dziecku, chcąc, by maleństwo przyszło na świat dopiero wtedy, gdy kobieta będzie już mogła chodzić. Ale przeprowadzone dotychczas akcje charytatywne i zbiórki pieniędzy nie przybliżyły jej zbytnio do osiągnięcia tego celu. – Marzyłam o tym, by móc przybiec do mojego maleństwa, gdy zacznie płakać i wziąć je na ręce. Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy to będzie realne. A tymczasem mój zegar biologiczny nieubłaganie tyka. Jeśli zbyt długo zwlekałabym z macierzyństwem, w końcu byłoby na nie za późno. Dlatego zdecydowaliśmy z Markiem, że nie będziemy tego dłużej odkładać. Już od ponad miesiąca wiem, że będę mamą! – cieszy się kobieta.

Jednak nie rezygnuje z operacji. Liczy na to, iż w końcu uda się jej zdobyć potrzebną kwotę. Bo bez sprawnych nóg trudno jej będzie opiekować się dzieckiem. Maleństwo będzie rosło, zacznie raczkować, potem chodzić. Lena, choć może samodzielnie poruszać się po mieszkaniu, robi to bardzo powoli. Nie nadąży za ruchliwym bobasem.

Jej mąż entuzjastycznie zapewnia, że gotów jest nawet zrezygnować z pracy, by zająć się córeczką lub synkiem. – Pieniądze nie są najważniejsze. Bywają chwile w naszym życiu, i to częste, kiedy nie potrzebujemy ani jednej złotówki, ani jednego grosika, by być szczęśliwi – mówi. Ale, choć to piękne słowa, zupełnie bez pieniędzy nie da się żyć. Trzeba mieć przynajmniej minimum, które wystarczy na jedzenie, opłaty i podstawowe wydatki.

Żeby Lena mogła przejść operacje, brakuje jej jeszcze około 170 tys. zł. Jeśli ktoś z naszych czytelników chciałby pomóc kobiecie spełnić marzenie o sprawnych nogach, może to zrobić za pośrednictwem portalu Siepomaga.pl – tutaj.

Edyta Łepkowska

Zobacz również: Marcysia tak wiele nas nauczyła

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
maian

mam pytanie czy pani nie byla zwacona

1
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x