Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jesienna pielęgnacja włosów, skóry i paznokci

Jesienna pielęgnacja włosów, skóry i paznokci

Co robić, gdy nasza skóra blednie, szarzeje, włosy zaczynają wypadać, a paznokcie stają się osłabione i łamliwe? To często skutki jesiennej aury.

Z powodu jesiennego klimatu nasz organizm często jest bardziej przemęczony. Chodzi tu nie tylko o częste przeziębienia (czytaj – sposoby na odporność). W tym okresie występuje zazwyczaj duży spadek energii . Dodatkowo nasza skóra blednie, często nawet szarzeje, bo słońca jest już coraz mniej. Włosy zaczynają wypadać, tracą blask i stają się przesuszone. Paznokcie stają się osłabione, łamliwe i zaczynają się rozdwajać. Przyczyną jest niedobór wielu witamin i mikroelementów. Jak temu najlepiej przeciwdziałać?

W dzisiejszym pędzie życia środki naturalne są coraz częściej odkładane na bok na rzecz substytutów kupowanych w aptekach. Jednak prawdziwie zdrowy tryb życia zaleca korzystanie z naturalnych środków, aby poprawić kondycję naszego organizmu. Przyczyną najczęściej bywa niedobór witamin B7 (biotyna), A, E i nawet D.  Wprowadzenie w codzienną dietę pokarmów, które zawierają  wyżej wymienione składniki, z pewności poskutkuje efektami.

Biotyna

Znajduje się w mięsie np.: wątroba, wieprzowina, wołowina i drób, a także bakalie ze szczególnym wyróżnieniem orzechów nerkowca, włoskich, ziemnych i migdałów. Następnie żółtka jaj, szpinak, ser, łosoś, kukurydza, marchewka, kalafior, burak, ciemny ryż, banany, winogrona oraz brzoskwinie.

Witamina A

Występuje w mleku, maśle, rybach morskich i w wątrobie, a także w owocach i warzywach koloru żółtego, pomarańczowego czy czerwonego.

Witamina E

Spotkamy ją w olejach, maśle, migdałach, kiełkach pszenicy czy też zielonolistnych warzywach.

Witamina D

Oprócz oczywistego poboru jej przy wystawieniu się na słońce, wystarczy 20 min, to znajdziemy ją również w rybach morskich i tranie. Co ciekawe, jej przedawkowanie jest najgroźniejsze, mogą wystąpić nudności, wymioty, zwapnieniem tętnic, a nawet uszkodzenie nerek.

Jak widzicie, zasada nie jest trudna. W okresie, gdzie słońca będzie niewiele, należy uzupełnić dietę o świeże warzywa i owoce. Dobrze też zamienić ziemniaki na brązowy ryż, nie odmawiać sobie mięsa i dodać do menu więcej ryb morskich. Zalecane są też wyjazdy w góry, tam spotkamy bardziej czyste powietrze, więc i promienie słoneczne, których tak brakuj są mocniejsze.

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x