Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Powstał film o tajemnicach wadowickiego więzienia. Sceny tylko dla pełnoletnich

Powstał film o tajemnicach wadowickiego więzienia. Sceny tylko dla pełnoletnich

Zakład karny w Wadowicach miał swój wkład w karanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II wojny światowej. O zbrodniarzach osadzonych w wadowickim więzieniu opowiada film zrealizowany przez Muzeum Miejskie.

Muzeum Miejskie zaprasza na prapremierę filmu poświęconego nieznanej dotąd historii z najnowszych dziejów wadowickiego zakładu karnego, która odbędzie się w Kinie „Centrum” w poniedziałek (29.06) o godz. 18.00. W sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury czekają na wejściówki na ten wyjątkowy, jedyny kinowy seans.

Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez mury wadowickiego więzienia przeszło blisko pół tysiąca zbrodniarzy wojennych, przede wszystkim byłych funkcjonariuszy obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, więźniów funkcyjnych i osób współpracujących w czasie wojny z hitlerowskim okupantem. Co trzeci z nich stanął przed obliczem tutejszego Sądu Okręgowego. Sporo miejsca poświęcono w filmie Rudolfowi Hössowi, byłemu komendantowi obozu koncentracyjnego Auschwitz, który oczekując w więzieniu w Wadowicach na mającą się odbyć w Oświęcimiu egzekucję, zdecydował się na nawrócenie i prośbę o przebaczenie swoich potwornych win.

O zbrodniarzach wojennych, ich pobycie w Wadowicach oraz sądzeniu i karaniu tych przestępców przez wadowicką Temidę opowiada Marcin Witkowski. Operatorem kamery i autorem zdjęć jest Janusz Gawron. Wykorzystane w dokumencie fotografie pochodzą ze zbiorów archiwalnych bielskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach, krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. W produkcji wykorzystano także nagrania Polskiej Kroniki Filmowej („Upiory Oświęcimia” z 1947 roku) oraz oryginalny materiał filmowy nagrany tuż po wyzwoleniu obozu oświęcimskiego przez Armię Czerwoną. Swoje zbiory udostępnili także Mirosław Ganobis i Bartłomiej Lurka. Materiał zrealizowano również dzięki życzliwości dyrekcji wadowickiego Zakładu Karnego.

Ze względu na zamieszczone w filmie drastyczne materiały archiwalne przeznaczony jest on dla widzów dorosłych.

Od 30 czerwca dokument będzie można zobaczyć na stronie Muzeum Miejskiego – wck.wadowice.pl/muzeum.

Zobacz również << Następny dealer wpadł w ręce policji >>

Podziel się tym wpisem: