Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Psy ratownicze z OSP Wieprz uratowały mężczyznę

Psy ratownicze z OSP Wieprz uratowały mężczyznę

Gratulacje dla Jerzego Hermy – Opiekuna i trenera psów ratowniczych w OSP Wieprz.
Druhowie z OSP Wieprz
foto: OSP Wieprz

Certyfikowane PSY RATOWNICZE Abi i Gary odnalazły wyziębionego zaginionego człowieka z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla po pożarze w pustostanie wadowickiego szpitala. Psie nosy okazały się niezastąpione, zlokalizowały i oznaczyły szczekaniem źródło wydobywania się molekuł zapachowych zaginionego w bardzo ciasnych i niedostępnych zakamarkach kotłowni.

Tysiące godzin treningów udowodniły, że czworonożny ratownik jest bezcennym „narzędziem”. Abi (prawie sześcioletnia suczka rasy labrador) i Gary (prawie pięcioletni pies rasy labrador) posiadają wraz ze swoimi przewodnikami uprawnienia do udziału w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) na gruzowiskach zawalonych budynków i w przestrzeni otwartej.

Podczas setek wspólnych treningów potrafiły nie przeszkadzając sobie współpracować i jednocześnie uzupełniać się. Obecnie są najstarszymi psa ratowniczymi w naszej jednostce OSP Wieprz i uczą kolejne pokolenia psich ratowników.

Każdy trening dla zespołu ratowniczego (przewodnika i psa) jest jak realna akcja, a każda realna akcja poszukiwawczo-ratownicza jest bezcennym doświadczeniem i sensem rozwijania kynologii ratowniczej.

Akcja SAR to kolejny sukces kynologiczny dzięki dotychczasowej współpracy wielu służb i organizacji publicznych, które nie boją się współpracować by dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Gmina Wieprz @Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Małopolska , Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach, JRG PSP w Wadowicach, JRG Andrychów , SA PSP w Krakowie – Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu , Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie.

Przedstawiciele, funkcjonariusze, pracownicy tych instytucji dołożyli swoje bezcenne „grosze” do rozwoju pracy psów ratowniczych – dziękujemy!

Zobacz również: Wojewoda Małopolski z wizytą w Gminie Wieprz

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x