Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Święta to czas prezentów – pamiętaj, że zwierzęta to nie zabawki

Święta to czas prezentów – pamiętaj, że zwierzęta to nie zabawki

Wciąż wielu ludzi kupuje nieprzemyślane prezenty, które trafiają na ulice. Czy wiesz, że grozi za to więzienie?
Foto: MashrikFaiyaz w Trends Hype / CC BY-ND.

W święta każdy chce sprawić prezent najbliższym, który wywoła uśmiech na ich twarzach. Często wówczas pada na zwierzęta, które jak się później okazuje, są niestety nieprzemyślanymi podarunkami. Obowiązki związane z posiadaniem czworonoga często bardzo szybko stają się ciężarem, a wymarzony psiak ląduje na ulicy, w lesie –  przywiązany do drzewa lub w schronisku – co w tym wypadku jest najlepszym rozwiązaniem.  W Polsce świadomość  w kwestii żywych prezentów pod choinkę rośnie z roku na rok. Jednak problem nadal występuje. Dlatego polskie prawo postanowiło z tym walczyć i za porzucenie zwierzęcia grozi nawet 5 lat więzienia.

Od 2018 roku polskie prawo zaostrzyło kary za znęcanie się nad zwierzętami oraz ich porzucanie. Według przepisów porzucenie zwierzaka to przestępstwo, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli czyn jest wykonany ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrasta do 5 lat więzienia. Dodatkowo, sąd może ukarać sprawców grzywną w wysokości nawet do 100 tysięcy złotych, przeznaczonych na cele charytatywne dla ośrodków związanych z ochroną zwierząt.

Według prawa każde porzucenie psa jest traktowane jak czyn zabroniony. Od pewnego czasu trwają przygotowania do wprowadzenia obowiązkowego czipowania swojego pupila. Miejmy nadzieję, że kiedy ten przepis już wejdzie – ludzie zastanowią się dwa razy zanim podejmą decyzję o opiece nad psem lub kotem.

 

Zobacz też << Zimą przed odpaleniem sprawdź co jest pod maską >>

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x