Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

102. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

102. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Polski marsz ku wolności trwał 123 lata.

Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka jedno z najważniejszych świąt państwowych, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Dzień 11 listopada 1918 r., od którego datuje się historia niepodległego państwa polskiego, związany jest nierozerwalnie z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Ignacym Janem Paderewskim, Wincentym Witosem, Wojciechem Korfantym i Ignacym Daszyńskim, którzy swoją ofiarnością i determinacją przygotowali ten dzień dla Polski. Polskę porozbiorową czekał wielki trud scalenia państwa w jeden sprawny organizm i odbudowa zniszczonego wojną kraju. W rękach Polaków znalazły się: Królestwo Polskie i Galicja Zachodnia. Pozostałe ziemie odzyskiwano w różny sposób – poprzez powstania, plebiscyty (głosowania), militarne potyczki z bolszewicką Rosją.
Dopiero w marcu 1923 roku ustalono i uznano ostateczne granice II Rzeczpospolitej Polskiej.

W 1937 roku  Sejm RP r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada “jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”. W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku.

W tym roku z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego nie odbędą się tradycyjne uroczystości, ale każdy z nas może okazać patriotyzm np. poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi. W kościołach parafialnych w tym dniu celebrowane będą Msze św. w intencji Ojczyzny.

Zobacz również: Rakietki poszły w ruch, czyli niepodległościowy turniej w Nidku

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x