Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

41. rocznica wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego

41. rocznica wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego

Zbrodnie tego smutnego okresu nie zostały rozliczone.

Przedstawiciele władz samorządowych z gminy, powiatu, województwa, członkowie NSZZ „Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie szkół średnich – wszyscy razem spotkali się 13 grudnia 2022 r. pod Pomnikiem Solidarności w Wadowicach i upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

O godzinie 12.00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny odbyła się  uroczysta Msza Święta. Zaraz po mszy, wszyscy uczestnicy spotkali się pod pomnikiem Solidarności na Placu Solidarności w Wadowicach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. W nocy z 12 na 13 grudnia Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Komunistyczna władza chciała zniszczyć wolnościowego ducha narodu polskiego.

Stan wojenny pochłonął ponad sto ofiar śmiertelnych, prawie 10 tysięcy osób internowanych, tysiące Polaków szykanowanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszanych do emigracji. Ostateczny wyraz tej tragedii narodowej nigdy nie został ostatecznie określony. Ofiary pacyfikacji w wielu miejscowościach, gdzie Polacy nie zgadzali się na odbieranie wolności, wciąż czekają na sprawiedliwe rozliczenie stanu wojennego.

 

Zobacz również: Górale z Podhala z choinką w papieskim mieście. Na nich zawsze można liczyć

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x