Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Andrychowskie obchody 105.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Andrychowskie obchody 105.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 roku.

W tym roku Święto Niepodległości rozpoczęło się w Gminie Andrychów patriotyczną Wieczornicą Niepodległościową, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie.

Wieczornicę rozpoczęło wspólne odśpiewanie Pierwszej Brygady i Mazurka Dąbrowskiego. Potem Dyrektor szkoły Michał Kołodziejczyk wygłosił referat historyczny na temat wydarzeń sprzed ponad stu lat, kiedy to w ostatnim okresie Pierwszej Wojny Polacy wielkim wysiłkiem wskrzeszali Rzeczpospolitą.

Po historycznym wykładzie wystąpiła młodzież z recytacjami, muzyką i śpiewem. Były też zainscenizowane scenki, jak choćby lekcja germanizacji, czy rozmowy symbolicznych postaci o polskiej historii. Występy młodzieży nagradzane były gromkimi brawami.

Swój występ miała też Miejska Orkiestra Dęta „ANDROPOL”.

Wieczornica ściągnęła do Inwałdu setki gości, a byli wśród nich parlamentarzyści, radni gminni, powiatowi i wojewódzcy, władze Andrychowa i oczywiście wielu rodziców uczniów, którzy występowali.

Rafał Stuglik – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, pogratulował młodzieży inwałdzkiej szkoły, wspaniałego programu artystycznego, w którym przedstawiono trudną historię Polski.

„Żebyśmy mogli nazywać siebie Polakami i żyć w niepodległym kraju, przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia naszych rodaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej”.

Oficjalne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Andrychowie organizowane przez władze miasta odbyły się w sobotę (11.11) przed południem w centrum Andrychowa, a zostały poprzedzone mszą św. za Ojczyznę z udziałem lokalnych władz w kościele św. Stanisława na Osiedlu.

Również parafia św. Macieja Apostoła zorganizowała niepodległościową uroczystość, z  Mszą św. za Ojczyznę, po której złożono kwiaty przy ołtarzu Andrychowskiej Golgoty.

 

Zobacz również: Jubileusz 65 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Przybradzu. Nagroda Polonia Minor trafiła w godne ręce

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x