Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Apel NBP o akceptowanie płatności gotówkowych

Apel NBP o akceptowanie płatności gotówkowych

Transakcje w większości odbywają się tylko bezgotówkowo. Jednak co z osobami które nie posiadają karty płatniczej? W tej sprawie wypowiedział się NBP.

Sytuacja epidemiczna w kraju spowodowana zagrożeniem z strony koronawirusa zmusza do wielu zmian w naszej codzienności. Wprowadzono wiele ograniczeń, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się zjadliwego wirusa. Między innymi dlatego Rząd apeluje, aby w sklepach czy punktach usługowych zrezygnować z płatności gotówką. Z tego powodu wiele przedsiębiorców zablokowało przyjmowanie banknotów i monet przez co transakcje odbywają się tylko bezgotówkowo. Jednak co z osobami które nie posiadają karty płatniczej? W tej sprawie wypowiedział się NBP.

Narodowy Bank Polski przypomina, że pieniądze powinny być powszechnie akceptowane przez przedsiębiorców jako forma dokonywania rozliczeń pieniężnych. Najczęstsze odstępstwa, pojawiają się zazwyczaj przy prowadzeniu działalności przez Internet czy bez fizycznej obsługi klientów. Takie formy działalności ze względu na swój charakter opierają się wyłącznie na akceptowaniu bezgotówkowej formy rozliczeń pieniężnych.

Zdaniem NBP obrót gotówkowy nie powinien być wstrzymywany. Pieniężne rozliczenia są niezbędne, a w szczególności przez placówki handlowe i usługowe, które aktualnie pozostają otwarte (np. sklepy spożywcze czy apteki).

Polska wkracza w wiek cyfryzacji, jednak niektórych zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień. Jeszcze w 2003 roku 98% płatności stanowiła gotówka, natomiast w roku 2018 r. udział płatności gotówkowych spadł do 57%. Wiele osób nie posiada jeszcze karty płatniczej i ograniczenie obrotu pieniędzy ma największe znaczenie właśnie dla tej grupy konsumentów. Brak możliwości płacenia banknotami, oznaczałby dla nich, że nie będą w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Do nich zaliczamy np. zakup żywności czy leków. Taka sytuacja jest niedopuszczalna prawnie i społecznie.

Bank centralny z niepokojem obserwuje działania niektórych podmiotów rynkowych, mające na celu bezprawne zniechęcenie przedsiębiorców do akceptowania gotówki. Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego. W codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety. Warto także podkreślić, że gotówka może być jedynym sposobem płatności i dla pozostałych osób w sytuacji zdarzających się awarii infrastruktury, na której opiera się realizacja bezgotówkowych transakcji płatniczych – czytamy na stronie NBP.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności obrót gotówkowy może być nadal bezpieczny. Powinien być stosowany, aby nie blokować możliwości zaspokajania codziennych potrzeb tych osób, które nie mają możliwości przeprowadzić transakcji bezgotówkowo.

Zobacz również << ZostaJEMY w domu. Wadowice i Andrychów z gastronomią na wynos >>

Podziel się tym wpisem: