Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Co z cmentarzami 1 listopada?

Co z cmentarzami 1 listopada?

Władze kościelne zachęcają, by na groby bliskich wybrać się w inne dni.
Foto: Pixabay

Wciąż jeszcze nie wiadomo, czy 1 listopada cmentarze będą otwarte. Ale dla dobra własnego i innych, lepiej wybrać inną datę odwiedzin na grobach bliskich, niż dzień Wszystkich Świętych. Zachęcają do tego nawet władze kościelne.

 

W ostatni piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzja o ewentualnym zamknięciu cmentarzy 1 listopada zapadnie w tym tygodniu. Ma być ona uzależniona od ilości zakażeń w kraju. A ponieważ liczba ta nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, bezpieczniej jest zakładać, iż grobów bliskich nie odwiedzimy w uroczystość Wszystkich Świętych.

Nawet władze kościelne nie popierają pomysłu, by przychodzić na cmentarze w tym konkretnym dniu. Papież Franciszek zadecydował, że w tym roku wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli odwiedzą groby bliskich kiedykolwiek w listopadzie. Do tej pory było to możliwe tylko w czasie pierwszej oktawy miesiąca, czyli od 1 do 8 listopada. Ale Ojciec Święty na ten wyjątkowy rok zarządził zmianę w tej kwestii.

Również episkopat Polski zachęca do tego, by rozłożyć odwiedzanie grobów na różne dni. I to nie tylko listopadowe. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu wydał apel, w którym napisał, że mogą to być zarówno dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych, jak i następujące po niej.

Zatem warto skorzystać z dobrej pogody i już teraz wybrać się na cmentarze, na których pochowani są nasi bliscy. A dla pewności odwiedzić je jeszcze raz w listopadzie. (eł)

 

Zobacz również: Jubileuszowa kwesta nie na cmentarzu, lecz w sieci

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x