Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Czad – cichy zabójca

Czad – cichy zabójca

W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również cichym, perfidnym zabójcą.

Jesienno-zimowy okres to czas grzewczy i niestety najczęściej w tym okresie dochodzą do nas informacje o pożarach, zatruciach czadem czy wybuchach gazu. Dochodzi często do spięć w instalacji, bądź jej nieszczelności, co może doprowadzić do tragedii.

Czujnik dymu

Każdy pożar należy zdusić w zarodku, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie zidentyfikowanie przyczyny pożaru. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu.

Czujnik czadu

W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki czadu.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
• bezwonny,
• bezbarwny,
• pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Czujnik gazu

Z kolei gaz ziemny używany np. w kuchenkach gazowych jest gazem bezbarwnym wyczuwalny w niewielkim stopniu (dopiero w groźnym stężeniu). Jest on lżejszy od powietrza, a zatem gromadzi się w górnych partiach pomieszczeń. W połączeniu z tlenem tworzy silnie wybuchową mieszankę. Gaz propan-butan (LPG) jest cięższy od powietrza, podobnie jak gaz ziemny tworzy z tlenem mieszankę wybuchową. Dlatego zalecane jest zainstalowanie czujnika gazu w tych pomieszczeniach gdzie istnieje ryzyko nieszczelności instalacji gazowej

Uczulamy, często zatrucia czadem, pożary, czy nieszczelna instalacja gazowa zdarzają się w nocy, kiedy domownicy są pogrążeni we śnie i ich czujność jest osłabiona lub w ciągu dnia, kiedy nie ma nikogo w domu. Pozwólcie sobie na dodatkową ochronę, zakupienie czujnika dymu czadu czy gazu nie wiąże się z dużymi kosztami, a może uratować wasze życie.

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x