Dobra dla Kalwarii Zebrzydowskiej nowina z Watykanu

Dobra dla Kalwarii Zebrzydowskiej nowina z Watykanu

Do kalwaryjskiego magistratu dotarła zgoda Stolicy Apostolskiej na ustanowienie św. Jana Pawła II patronem miasta.
  • 8 lipca, 2020
  • 09:38

Sukcesem zakończyły się starania władz Kalwarii Zebrzydowskiej o to, by patronem miasta został św. Jan Paweł II. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie wyraziła już na to zgodę.

 

Karol Wojtyła jako chłopiec często odwiedzał Kalwarię Zebrzydowską, modlił się w bazylice, spacerował po kalwaryjskich dróżkach. Od najmłodszych lat darzył to miasto wielkim sentymentem, toteż w dorosłym życiu chętnie do niego wracał. Bywał tu jako ksiądz, biskup, kardynał, a wreszcie papież. Mieszkańcom Kalwarii szczególnie zapadły w pamięć słowa, które wypowiedział 14 sierpnia 1991 roku na kalwaryjskim rynku: – Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze.

W ubiegłym roku rozpoczęły się starania władz miejskich o uczynienie go patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.  Na wniosek burmistrza Augustyna Ormantego Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie. Zawierała ona prośbę skierowaną do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o poparcie wyboru papieża Polaka na patrona. Metropolita przekazał uchwałę wraz ze swoją rekomendacją do Stolicy Apostolskiej. Do prośby kalwaryjskich władz pozytywnie odniósł się również Episkopat Polski oraz nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio. A teraz Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uroczyste przekazanie tego dokumentu nastąpi w czasie odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej, który odbędzie się w dniach 9-16 sierpnia. Nie bez znaczenie jest fakt, że papież Polak zostanie patronem miasta w setną rocznicę swoich urodzin.

Zobacz również: 15 lat temu Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook