Dotacje na trzy inwestycje w gminie Tomice

Dotacje na trzy inwestycje w gminie Tomice

Remont ważnej drogi, boiska i budowa wodociągu - na te trzy przedsięwzięcia gmina Tomice pozyskała ostatnio dofinansowanie.
  • 9 lipca, 2020
  • 09:57
Foto: Edyta Łepkowska

W Tomicach niebawem ruszy kilka inwestycji, na które gmina pozyskała niemałe pieniądze ze środków zewnętrznych – ponad 1,3 mln zł. Wszystkie bardzo potrzebne, choć zapewne nie każda jednakowo wyczekiwana przez mieszkańców.

 

Prawdopodobnie najwięcej osób, nie tylko z tej gminy, ucieszy remont ulicy Dworskiej w Tomicach. Byłaby ona dogodnym skrótem nie tylko dla tomiczan, ale i dla wadowiczan jeżdżących często w kierunku Skawiny, gdyby nie jej fatalny stan. Gmina dostanie na jej modernizację przeszło 300 tys. zł dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. To 60 % wartości całej inwestycji, która została wyceniona na ponad pół miliona złotych. Remont obejmie trzy odcinki drogi o łącznej długości prawie kilometra. Modernizacja przewiduje wykonanie nowej nawierzchni, powierzchniowe utrwalenie poboczy, a także odnowienie rowów i przepustów.

Druga, znacznie większa inwestycja, na którą gmina otrzymała dofinansowanie, to budowa sieci wodociągowej z Tomic do Witanowic. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie sieć o łącznej długości ponad 2,5 km. Budowa rozpocznie się w Tomicach, gdzie nowy rurociąg zostanie włączony do istniejącego, w rejonie skrzyżowania ulic Wadowickiej i Krakowskiej. Dalej poprowadzi on do stacji uzdatniania wody w Witanowicach. Dzięki realizacji tej inwestycji, część mieszkańców gminy Tomice nie będzie się już zmagała z niedoborami wody, które są ich zmorą w sezonie letnim. Poprawę sytuacji ma odczuć 2852 osób. Dotacja pozyskana na to zadanie wynosi blisko 1 mln zł i pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Łączne koszty budowy nowej sieci wyniosą dwa razy tyle.

Samorząd dostał też prawie 50 tys. zł na remont wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tomicach. Będzie to dalszy ciąg rozwijania tamtejszej strefy rekreacyjnej. Do tej pory powstał duży plac zabaw, z atrakcjami dla różnych grup wiekowych (na zdjęciu), a stare betonowe boisko zyskało nową, bezpieczną nawierzchnię. Teraz wyremontowane zostanie drugie, w ramach współfinasowanego przez Województwo Małopolskie projektu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS”.

Zobacz również: Epidemia zablokowała inwestycję

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook