Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Gdzie się leczyć w trakcie pandemii? Sprawdź, które gabinety są otwarte

Gdzie się leczyć w trakcie pandemii? Sprawdź, które gabinety są otwarte

Większość poradni podstawowej opieki zdrowotnej zmieniła zasady swojej pracy. Sprawdź jak pracują poradnie w powiecie wadowickim.

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, większość poradni podstawowej opieki zdrowotnej zmieniła zasady swojej pracy. Jeśli pacjent potrzebuje konsultacji lekarza rodzinnego, w pierwszej kolejności korzysta z tzw. teleporad. Podczas rozmowy telefonicznej medyk ocenia stan zdrowia pacjenta, wydaje zalecenia co do terapii, a w razie potrzeby wystawia także e-zwolnienie czy e-receptę. W przypadku, gdy lekarz uzna, że konieczna jest osobista wizyta w poradni, umówi się z pacjentem na konkretną godzinę. Dzięki temu chory uniknie oczekiwania w poczekalni wypełnionej ludźmi.

Lista poradni podstawowej opieki zdrowotnej udzielających teleporad w Małopolsce – stan na 03.04.2020 r.

Lista poradni podstawowej opieki zdrowotnej w Małopolsce, które czasowo wstrzymały wykonywanie świadczeń w swoich filiach – stan na 25.03.2020 r. 

Poradnie Specjalistyczne

Także lekarze specjaliści mają możliwość udzielania porad swoim pacjentom przez telefon. Dotyczy to wszystkich zakresów opieki specjalistycznej – np. neurologii, diabetologii, kardiologii, onkologii czy psychiatrii. Z teleporady może skorzystać pacjent, który jest pod stałą opieką specjalisty, a zaplanowana wizyta miała służyć kontroli stanu zdrowia czy wypisaniu kolejnych recept.

Od 14 marca br. do odwołania pacjent nie ma obowiązku dostarczenia do placówki (szpitala, poradni) oryginału skierowania, po to, by znaleźć się na liście osób oczekujących na konsultację czy zabieg. Chory zarejestrować może się przez telefon, a oryginał skierowania powinien donieść do placówki w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu, w których zamierza skorzystać z pomocy medycznej udzielanej na podstawie tego skierowania.

Lista ambulatoryjnych poradni specjalistycznych w Małopolsce, które czasowo wstrzymały udzielanie świadczeń – stan na 08.04.2020 r. 

Lista ambulatoryjnych poradni specjalistycznych w Małopolsce, które realizują świadczenia w ramach teleporady i wizyt osobistych [pdf] – stan na 08.04.2020 r. 

Lista ambulatoryjnych poradni specjalistycznych w Małopolsce, które realizują świadczenia w ramach teleporady i wizyt osobistych [xlsx] – stan na 08.04.2020 r. 

Lista gabinetów ginekologicznych, które realizują świadczenia – stan na 08.04.2020 r. 

Stomatologia

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać pacjent, który chce umówić się na wizytę u dentysty, jest telefoniczny kontakt z gabinetem stomatologicznym. Na etapie rozmowy dentysta weryfikuje przyczynę, dla której pacjent zgłasza się na wizytę. Według obowiązujących zaleceń Ministerstwa Zdrowia możliwe jest przyjęcie tylko tych osób, które wymagają pilnej pomocy lekarskiej.

Lista gabinetów stomatologicznych, które realizują świadczenia – stan na 09.04.2020 r.

Reorganizacja oddziałów szpitalnych

Reorganizacja oddziałów szpitalnych – stan na 10.04.2020 r.

Źródło: NFZ.

Zobacz również << Premier poinformował o przedłużeniu obecnych obostrzeń >>

Podziel się tym wpisem: