Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jak się ustrzec przed oszustami finansowymi?

Jak się ustrzec przed oszustami finansowymi?

Nasz portal już wiele razy pisał o oszustwach „na córkę”, „na wnuczka”, „na BLIKa”, "na ZUS"czy też „na dopłatę do przesyłki”.

Problem wyłudzania pieniędzy od osób starszych (i nie tylko) jest niestety bardzo częstym zjawiskiem. Nasz portal już wiele razy pisał o oszustwach „na córkę”, „na wnuczka”, „na BLIKa”, “na ZUS“czy też „na dopłatę do przesyłki”. Przestępcy ciągle jednak wymyślają nowe próby wyłudzenia lub wracają do tych sprzed lat, kiedy  czujność osób została już uśpiona. Wiele osób nie daje się nabrać, bo już zna te triki. Niestety wiele też traci czujność, a wraz z nią pieniądze. Policja postanowiła przeciwdziałać i zorganizowała prelekcję dla osób starszych „Bezpieczny Senior”.

W poniedziałek (25.02) odbyło się spotkanie w związku z realizacją programu prewencyjnego „Bezpieczny Senior”, w którym wzięło udział około 30 uczestników. Policjanci z powiatu wadowickiego oraz dzielnicowy z Posterunku Policji w Brzeźnicy uczestniczyli w spotkaniu z osobami starszymi w Domu Seniora w Łączanach. Mundurowi przedstawili  zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa seniorów w formie prezentacji multimedialnej. Podczas wykładu policjanci przestrzegali przed zbytnią ufnością wobec obcych, szczegółowo omówili metody działania sprawców przestępstw dokonywanych na osobach starszych i samotnie mieszkających, a także radzili co zrobić, by nie dać się okraść uczestnicząc w różnego rodzaju prezentacjach przygotowanych przez nieuczciwych sprzedawców.

Policjanci poruszyli także tematykę związaną z cyberprzestępczością, czyli bezpieczeństwem „wirtualnego pieniądza” i oszustw internetowych, a także kwestie dotyczące zgłaszania zdarzeń zagrożenia bezpieczeństwa korzystając z telefonu alarmowego 112, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz kontaktu z jednostkami policji czy bezpośrednio z dzielnicowych.

Źródło: Policja.

Zobacz również << Dwóch nietrzeźwych kierowców i cofnięty licznik >>

Podziel się tym wpisem: