Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kapliczki w Spytkowicach odzyskały swój dawny blask

Kapliczki w Spytkowicach odzyskały swój dawny blask

Dzięki środkom finansowym gminy, która przekazuje corocznie pieniądze, udało się odrestaurować dwie kolejne kapliczki.

Gmina Spytkowice to miejsce jest skarbnicą obiektów sakralnych. Występuje tu ponad 100 kapliczek i krzyży przydrożnych, które są dowodem tradycji i pobożności mieszkańców. Zabytki, których wiek często przekracza sto lat, z upływem czasu niestety niszczeją i tracą swój pierwotny blask. Dzięki środkom finansowym gminy, która przekazuje corocznie pieniądze, udało się odrestaurować dwie kolejne kapliczki:

Kapliczka ku czci Matki Bożej w Spytkowicach – drewniana kapliczka na kamiennym słupie znajdująca się nieopodal lasu na Górkach Spytkowskich. W środku znajdują się trzy figurki Niepokalanej, a całość osłania dwuspadowy daszek. W dolnej części kolumny widnieje napis „1878 rok”.

Kapliczka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ryczowie – figura Madonny umieszczona na wysokim cokole, zwieńczona daszkiem i otoczona ozdobnym płotem. Na froncie podstawy znajduje się informacja: „Figura Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Postawiona na gruncie Jana Srokosza przez księdza Jana Biedrończyka, która miała służyć na Dni Krzyżowego Odprawiania Procesji. Figura postawiona w roku 1866”.

Całkowita wartość przeprowadzonych prac, wyniosła 71 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że gmina Spytkowice na realizację powyższego zadania pozyskała w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski” 28 tysięcy złotych ze środków budżetowych województwa małopolskiego.

Zobacz również << Czytanie zanika w naszym kraju? Znamy wyniki badań >>

Podziel się tym wpisem: