Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kierowcy kategorii B będą mieli większe uprawnienia. Jest jednak warunek

Kierowcy kategorii B będą mieli większe uprawnienia. Jest jednak warunek

Wszystko ma związek z paliwami alternatywnymi.

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogą jeździć jeździć samochodami nie przekraczającymi 3,5 tony. Jednak ze względu na ochronę środowiska coraz bardziej popularne są samochody które wykorzystują paliwa alternatywne – przede wszystkim chodzi tu o pojazdy z napędem elektrycznym. Wykorzystywana w nich bateria jest bardzo ciężka, przez co kierowcy posiadający prawo jazdy tylko na kategorię B, mogliby mieć problem z ich prowadzeniem. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę dotyczącą prowadzenia pojazdów z masy całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony na 4,25 tony.

Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli zmiana zostałaby potwierdzona, to nowelizacja wejdzie w życie z dniem 21 maja 2021 roku. Przyzwolenie to nie będzie jednak przysługiwało każdemu. Oprócz oczywistego warunku, czyli zasilania paliwami alternatywnymi, prawo to będzie przysługiwało kierowcom, którzy posiadają prawo jazdy co najmniej 2 lata.

Zobacz również << Kolejny kierowca samochodu ciężarowego padł ofiarą pechowego wiaduktu w Kleczy >>

Podziel się tym wpisem: