Mija 400. rocznica śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego

Mija 400. rocznica śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego

Był fundatorem Polskiej Jerozolimy i Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • 17 czerwca, 2020
  • 15:34

W środę (17.06) mija 400. rocznica śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora Polskiej Jerozolimy i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i zalecenia epidemiologiczne zweryfikowały plany związane z przypomnieniem postaci Mikołaja Zebrzydowskiego. Gmina Kalwaria Zebrzydowska dokona tego w inny sposób, za pośrednictwem internetu. Warto śledzić Facebook i zaglądać na stronę internetową www.kalwaria-zebrzydowska.pl gdzie będzie można znaleźć wiele konkursów z nagrodami.

Pewne projekty są jednak nadal aktualne w tym roku:
– zostanie wydana monografia Mikołaja Zebrzydowskiego,
– powstanie film dokumentalny „Polska Jerozolima” w którym główną postacią będzie Mikołaj Zebrzydowski,
– powstanie medal, kopia z 1601 roku.

Kim był Mikołaj Zebrzydowski?

Mikołaj Zebrzydowski (1553-1620) – Urodził się w 1553 r. jako drugi syn Floriana Zebrzydowskiego i Zofii Dzikówny. W latach 1565-1569 uczęszczał do Kolegium Jezuickiego w Braniewie, skąd wyniósł bardzo dobre wykształcenie oraz głęboką pobożność. Mając trzydzieści lat ożenił się z Dorotą Herburtówną, z którą miał czworo dzieci, pierworodnego syna Jana oraz córki: Annę, Gryzeldę i Zofię.

Będąc pod wpływem popularnego wówczas dzieła Christiana Adrichomiusza, opisującego Jerozolimę w czasach Chrystusa, do Jerozolimy wysłał swojego dworzanina Hieronima Strzałę, który przywiózł z Ziemi Świętej gipsowe modele kaplic: Krzyża Świętego i Grobu Chrystusa. W 1602 r. Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny pod budowę klasztoru i sprowadził na to miejsce ojców bernardynów. Obiekty te stały się zaczątkiem pierwszej Polskiej Jerozolimy, która w ciągu wieków stała się cennym skarbem Kościoła i narodu polskiego.

Widząc wielką popularność drózek i klasztoru oraz coraz liczniejsze rzesze przybywających pielgrzymów dokonał w 1617 r. lokacji miasta Zebrzydowa.

Po śmierci żony Doroty w 1610 r. coraz częściej spędzał czas w klasztorze.

Zmarł 17 czerwca 1620 r. a jego doczesne szczątki spoczęły obok żony na Wawelu.

Mikołaj Zebrzydowski był inicjatorem i wielkim fundatorem zespołu dróżkowego z klasztorem oraz miasta dzisiejszej Kalwarii Zebrzydowskiej. Wspierał ubogich i był dobrodziejem wielu krakowskich kościołów i konwentów, a także kościoła i szpitala w Zebrzydowicach. Miał bardzo dobre relacje ze Stolicą Apostolską. Papieże Klemens VIII oraz Paweł V uważali Zebrzydowskiego za pierwszego wśród świeckich obrońcę Kościoła katolickiego w Polsce.

Zobacz również << Zaginął młody mężczyzna, trwają poszukiwania >>

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
  • 8 lipca, 2020
  • 11:12