Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarszy pacjent 91 lat

Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarszy pacjent 91 lat

Minister Zdrowia ostrzega, że największa fala zachorowań dopiero przed nami.

Aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, we wtorek (31.03) Rząd wprowadził kolejne kroki, które będą obowiązywały od dnia następnego. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia.

Minister Zdrowia ostrzega, że największa fala zachorowań dopiero przed nami. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów.

Aktualnie w Małopolsce jest 192 zakażeń koronawirusem. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat.

Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat (46 osób), a także 51-60 lat (37 osób) oraz 61-70 lat (29 osób).

Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (65 osób), powiatu wielickiego (35 osób) i powiatu krakowskiego (16 osób).  Powiat wadowicki szczęśliwie nie góruje w rankingu, u nas nadal odnotowano 5 przypadków zainfekowań.

Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet. Dotychczas u jednej osoby potwierdzono zgon z powodu COVID-19.

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (61 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 7 osób określa się jako ciężki.

Aktualnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także w Niemczech czy w Meksyku.

Kwarantanną obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia, natomiast często dochodzi do jego rozszerzenia w toku dalszych ustaleń. Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 3100 badań laboratoryjnych.

Źródło: MUW.

Zobacz również << Z zakazem prowadzenia dwukrotnie przekroczył prędkość >>

Podziel się tym wpisem: