Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Nowe ograniczenia, przedłużone zamknięcie szkół, większe kary. Wprowadzono stan epidemii w Polsce

Nowe ograniczenia, przedłużone zamknięcie szkół, większe kary. Wprowadzono stan epidemii w Polsce

Oznacza to, że odpowiednie organy państwowe zyskują nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich również nałożono nowe obowiązki.  

W piątek (20.03) rząd ogłosił stan epidemii w Polsce, co oznacza, że odpowiednie organy państwowe zyskują nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich również nałożono nowe obowiązki.

Zdecydowano o zawieszeniu zajęć edukacyjnych aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.

Podwyższone zastały kary za złamanie kwarantanny. Ceną za nieposłuszeństwo może być czyjeś zdrowie lub życie, dlatego od teraz za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny można otrzymać nawet 30 tys. zł grzywny.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że kwarantanna narodowa, nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny.

Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.

Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o decyzji przedłużenia zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Dodał, że będzie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny.

Nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami oraz wiedzą – podsumował minister edukacji narodowej.

Źródło: Kancelaria Premiera.

Zobacz również << Potwierdzono 5 nowych przypadków zakażeń koronawirusa w Małopolsce >> 

Podziel się tym wpisem: