Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Od piątku zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi (AKTUALIZACJA)

Od piątku zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi (AKTUALIZACJA)

Na raz tylko dla osób po siedemdziesiątce.
Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Już w najbliższy piątek (15 stycznia) rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80 roku życia. Seniorzy nie muszą nigdzie się zgłaszać, by uzyskać elektroniczne skierowania. Dla tej grupy wiekowej zostaną one wystawione automatycznie, na podstawie numerów PESEL. Podobnie będzie dla ludzi po siedemdziesiątce.

 

Takim osobom pozostanie już tylko zapisać się na konkretny termin szczepienia. Ci, którzy ukończyli już 80 lat to robić właśnie od 15 stycznia. W tydzień później taką możliwość dostaną osoby powyżej 70 roku życia. A gdzie i jak się umówić się na podanie pierwszej dawki szczepionki? Można to zrobić na kilka sposobów. Dla osób biegłych w obsłudze komputera najprostszym będzie zapisanie się przez Internetowe Konto Pacjenta (dostępne tutaj). Pozostali mogą ustalić termin przez infolinię NFZ (nr 989 lub 22 62 62 989) albo po prostu dzwoniąc do swojej przychodni lub bezpośrednio do punktu szczepień.

Miejsc, gdzie będą wykonywane szczepienia jest na razie po 18 w powiecie wadowickim i suskim, a 19 w oświęcimskim. Ale może ich jeszcze przybyć. Ich aktualna lista dostępna jest tutaj. Wystarczy w zakładce „pokaż filtry” wybrać interesującą nas miejscowość lub powiat, by dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy naszego miejsca zamieszkania punkt szczepień. Są one zlokalizowane w większości gmin, aczkolwiek nie we wszystkich. Z kolei w niektórych jest po kilka. Nie ma na razie żadnego w gminach wiejskich Tomice i Oświęcim.

Same szczepienia dla seniorów od 70 lat w górę ruszą 25 stycznia. Jeśli chodzi o chętnych spoza grup priorytetowych, będą oni musieli jeszcze trochę poczekać na możliwość zaszczepienia. Może nawet do wakacji. Konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas stwierdziła w rozmowie z PAP, że szczepienia populacyjne mają szansę ruszyć najwcześniej pod koniec drugiego kwartału tego roku. (eł)

 

Zobacz również: Gdzie zaszczepimy się przeciwko COVID-19?

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x