Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Odszedł skromny i szlachetny kapłan – ks. prałat Zdzisław Kałwa

Odszedł skromny i szlachetny kapłan – ks. prałat Zdzisław Kałwa

Pomagał materialnie i duchowo.
foto: wadowicejp2.pl

Przez ponad 52 lata służył kilku pokoleniom wadowiczan, jako spowiednik w konfesjonale  usytuowanym na przeciw ołtarza Matki Bożej Różańcowej w Bazylice oraz jako katecheta w wadowickim “ekonomiku”.

Brał czynny udział  w przygotowania kolejnych wizyt św. Jana Pawła II w rodzinnym mieście w latach 1979, 1991, i 1999. Ponadto w latach 1990-1998 był przewodnikiem duchownym istniejącego wówczas Klubu Inteligencji  Katolickiej w Wadowicach. Był opiekunem parafialnej grupy ministrantów i lektorów, Kilku z nich doprowadził do stanu kapłańskiego. Dlatego też papież nadał mu zaszczytny tytuł Prałata Domowego Jego Świątobliwości.

Zmarły Ksiądz Prałat dyskretnie pomagał wielu osobom nie tylko materialnie ale również duchowo, zwłaszcza w ciężkich latach po wprowadzeniu stanu wojennego. Czynił to bez rozgłosu i bez światła jupiterów, w przeciwieństwie do niektórych współczesnych “dobroczyńców”.

Ksiądz Zdzisław Kałwa był nieodłączną częścią krajobrazu centrum Wadowic w ostatnich kilkudziesięciu latach. Ostatnio, pod ciężarem choroby   i wieku poruszał się z trudem o lasce, prowadzony przez pozostałych księży z parafii. Koncelebrował jeszcze Eucharystię z okazji największych świat kościelnych. Zmarł w ciszy, tak jak żył i pracował na niwie duszpasterskiej.

 Msza święta pogrzebowa będzie miała miejsce w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach w poniedziałek 25 stycznia o godzinie 15.00.

R.I.P.

Zobacz również: Rok Świętego Maksymilian Kolbe w Małopolsce. Sejmik odda hołd wielkiemu kapłanowi

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x