Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Policyjne patrole na stokach narciarskich

Policyjne patrole na stokach narciarskich

Funkcjonariusze mogą legitymować, nakładać mandaty i pouczać narciarzy lub snowboardzistów, którzy zagrażają bezpieczeństwu innych.

W związku z otwarciem stacji narciarskich, porządku na stokach będą pilnować małopolscy policjanci. W patrolach jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa.

Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na tatrzańskich zorganizowanych terenach narciarskich. Policjanci sprawdzają min., czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Nie wolno też jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoba niestosująca się do tych przepisów może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona przez zarządzającego, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem któregoś z tych środków.

Do tym roku oprócz tych standardowych zadań, mundurowi zwracają uwagę także na inne wymogi. Dotyczą one kontroli zachowania dystansu społecznego, zasłaniania ust i nosa przez narciarzy oraz osoby z obsługi i gastronomii. Właściciele stacji narciarskich we własnym zakresie zobowiązali się zadbać o to, aby jednocześnie na stoku znajdowała się niezbyt liczna grupa narciarzy.
Podawane zatem będą komunikaty głosowe o obowiązku zachowania dystansu społecznego, a miejsca najbardziej narażone takie jak kasy biletowe i dojścia do bramek mają być często dezynfekowane. Doraźnie kontrole w tym zakresie podejmowane będą przez policjantów i funkcjonariuszy inspekcji sanitarnej.

Zobacz również: Wadowicka Policja ma nowy radiowóz

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x