Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Polski test na koronawirusa. Jest zgoda na produkcję

Polski test na koronawirusa. Jest zgoda na produkcję

To ogromny krok w walce z wirusem. Naukowcy - wolontariusze w błyskawicznym tempie opracowali polski test na koronawirusa, który niebawem trafi do produkcji.

Badacze opracowali test na koronawirusa w błyskawicznym tempie. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu jest już gotowy do produkcji testu i otrzymał od samorządowców 100 tys. zł na jej rozpoczęcie.

Pieniądze mają pokryć koszty wydatków walidacji zestawu i jego optymalizacji do powszechnego użytku w laboratoriach diagnostycznych. Dzięki wsparciu finansowemu dostępność do testów znacząco wzrośnie, co jest głównym zaleceniem WHO. Naukowcy deklarują, że mogą wypuścić 20 tys. testów tygodniowo.

Żeby test wszedł na rynek, musi mieć zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Państwowy Zakład Higieny potwierdził zgodność z normami testów opracowanych przez wydział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W związku z tym Test trafi do produkcji prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Zatem wykrywanie obecności koronawirusa będzie się mogło odbywać dużo szybciej. Oprócz testów dostępnych do tej pory, będą dostępne również te polskiej produkcji. Pierwsza partia ma liczyć 50 tys. testów. Watro zaznaczyć, że na ten moment Polsce wykonano blisko 130 tys. badań na obecność Covid-19.

Instytut prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy.

1000 litrów wody i maseczki trafią do okolicznych szpitali >>

Podziel się tym wpisem: