Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Rozszerzona pomoc finansowa dla rodziców z dziećmi

Rozszerzona pomoc finansowa dla rodziców z dziećmi

Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Zmiany obowiązują 8 marca br.
dziecko bawiące się klockami lego, pomoc dla rodziców z dziećmi do 8 roku życia i powyżej 8 roku życia, które jest z niepełnosprawnościami

Od 8 marca będą obowiązywały zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Do tej pory przysługiwał on w wymiarze do 14 dni osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19.

Zmiany dotyczą oczywiście przedłużenia tego okresu na kolejne 14 dni, ale również przyznania prawa do zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat w tej grupie mogą się znajdować dzieci:
– do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
– do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowy 14 dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku obowiązuje od 26 marca 2020 r. Od tej daty z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać także rodzice, których dzieckiem opiekowała się „niania” (z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą – link do strony zewnętrznej) albo dzienny opiekun (link do strony zewnętrznej), jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (plik docx 38kb). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za dalszy okres.

Osobom, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, wniosek  taki będzie potraktowany  jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu kolejnych 14 dni, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Instrukcja jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS (plik doc 546kb).

Zobacz również << Ważne informacje dla Przedsiębiorców w dobie kryzysu >>

Podziel się tym wpisem: