Ruszają prace nad projektem obwodnicy Wadowic

Ruszają prace nad projektem obwodnicy Wadowic

Wykonawca dokumentacji ma sporo czasu na wywiązanie się z zadania.
  • 9 lipca, 2020
  • 22:52

Za trzy lata ma być gotowy projekt południowej obwodnicy Wadowic, wraz ze wszystkimi wymaganymi decyzjami, pozwoleniami, uzgodnieniami i opiniami. Sama budowa ruszy zatem nieprędko, ale przynajmniej wykonano już pierwsze kroki na drodze do jej realizacji.

 

Od ponad pół roku wiadomo, że Wadowice zostały uwzględnione w rządowym programie budowy stu obwodnic. Ma w tym mieście powstać droga o ruchu przyspieszonym, prowadząca wzdłuż Skawy, od ronda gen. Okulickiego do ul. Zegadłowicza. Jej długość wyniesie około półtora kilometra.

W czerwcu rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Wystartowało w nim 9 firm, z których najkorzystniejszą ofertę złożyła Pracownia Inżynierska Klotoida z Krakowa. Zamierza ona wykonać zadanie za niespełna 1,47 mln zł. – To ponad dwukrotnie mniej, niż pierwotnie zakładaliśmy – podkreśla burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Dzisiaj (9 lipca) włodarz miasta podpisał umowę z wykonawcą, który ma teraz trzy lata na wykonanie projektu, uzyskanie decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Budowa obwodnicy została wstępnie wyceniona na kwotę prawie 70 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z budżetu państwa. Na gminie Wadowice spoczywają jedynie koszty prac przygotowawczych. Oprócz przygotowania dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi decyzjami, obejmują one wykup działek oraz wypłatę odszkodowań za nieruchomości przejęte na mocy decyzji ZRID. Wszystko to ma kosztować około 4 mln zł.

Zobacz również: Szybciej w Tatry, Gorce i na Babią Górę

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook