Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Sejm ogłosił patronów 2020 roku. Wśród nich Św. Jan Paweł II

Sejm ogłosił patronów 2020 roku. Wśród nich Św. Jan Paweł II

Sejm ustanowił patronów roku 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand.

Sejm ustanowił patronów roku 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand.

2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Pierwszym z patronów 2020 roku będzie Św. Jan Paweł II, którego stulecie urodzin przypadnie 18 maja 2020 r.

“Zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski” – uzasadnił Sejm ten wybór.

Drugim patronem 2020 roku będzie polski hetman Stanisław Żółkiewski 

“Wybitny wódz w dziejach oręża polskiego, pełniący szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej”. “Stanisław Żółkiewski brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom” – napisali parlamentarzyści.

Kolejny patron to pisarz, dziennikarz i publicysta Leopold Tyrmand, który tworzył w latach 50. i 60., ale wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Na 2020 rok przypada 100. rocznica jego narodzin i 35. rocznica śmierci.

“Autor głośnej powieści ‘Zły’ i bezkompromisowego ‘Dziennika 1954’, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną” – czytamy na stronie Sejmu.

Ostatnim z patronów 2020 roku będzie wybitny polski filozof Roman Ingarden – w tym roku przypada 50. rocznica jego śmierci.

“Na szczególne podkreślenie zasługuje Jego bezkompromisowość intelektualna. (…) W 1950 r. za krytyczny stosunek do marksizmu został pozbawiany prawa do wykładania na macierzystym Uniwersytecie Jagiellońskim i publikowania prac o tematyce fenomenologicznej. Ten czas wykorzystał m.in. na dokonanie wzorcowego przekładu ‘Krytyki czystego rozumu’ Immanuela Kanta. Choć sam był racjonalistą, przez lata korespondował z Edytą Stein, a wśród jego uczniów znaleźli się Karol Wojtyła czy Józef Tischner” – brzmi uzasadnienie.

Decyzją Sejmu w 2020 roku w Polsce upamiętnione zostaną także dwa wydarzenia z historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, oraz Zaślubiny Polski z morzem w Pucku, których 100. rocznica przypadnie 10 lutego.

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x