Sejm ustanowił patronów roku 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand.
2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.
Pierwszym z patronów 2020 roku będzie Św. Jan Paweł II, którego stulecie urodzin przypadnie 18 maja 2020 r.
“Zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski” – uzasadnił Sejm ten wybór.
Drugim patronem 2020 roku będzie polski hetman Stanisław Żółkiewski
“Wybitny wódz w dziejach oręża polskiego, pełniący szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej”. “Stanisław Żółkiewski brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom” – napisali parlamentarzyści.
Kolejny patron to pisarz, dziennikarz i publicysta Leopold Tyrmand, który tworzył w latach 50. i 60., ale wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Na 2020 rok przypada 100. rocznica jego narodzin i 35. rocznica śmierci.
“Autor głośnej powieści ‘Zły’ i bezkompromisowego ‘Dziennika 1954’, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną” – czytamy na stronie Sejmu.
Ostatnim z patronów 2020 roku będzie wybitny polski filozof Roman Ingarden – w tym roku przypada 50. rocznica jego śmierci.
“Na szczególne podkreślenie zasługuje Jego bezkompromisowość intelektualna. (…) W 1950 r. za krytyczny stosunek do marksizmu został pozbawiany prawa do wykładania na macierzystym Uniwersytecie Jagiellońskim i publikowania prac o tematyce fenomenologicznej. Ten czas wykorzystał m.in. na dokonanie wzorcowego przekładu ‘Krytyki czystego rozumu’ Immanuela Kanta. Choć sam był racjonalistą, przez lata korespondował z Edytą Stein, a wśród jego uczniów znaleźli się Karol Wojtyła czy Józef Tischner” – brzmi uzasadnienie.
Decyzją Sejmu w 2020 roku w Polsce upamiętnione zostaną także dwa wydarzenia z historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, oraz Zaślubiny Polski z morzem w Pucku, których 100. rocznica przypadnie 10 lutego.