Skończą się braki wody w Wysokiej!

Skończą się braki wody w Wysokiej!

Mieszkańcy już nie będą musieli martwić się wysychającymi studniami.
  • 10 lipca, 2020
  • 20:03
Foto: Edyta Łepkowska

Na tę wiadomość czekają wszyscy mieszkańcy Wysokiej, którzy niemal co roku latem borykają się z problemem braku wody w studniach. Wreszcie cała wieś zostanie objęta siecią wodociągową!

 

Na razie istnieje tam tylko 2,1 km wodociągu wybudowanego w ubiegłym roku od przysiółka Zielona do szkoły podstawowej oraz Ludowego Klubu Sportowego Relaks Wysoka. Niebawem jednak ruszy drugi etap inwestycji, zaplanowany z dużo większym rozmachem. W jego ramach gmina Wadowice oraz Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybudują prawie 11 kilometrów sieci wodociągowej oraz przydomową oczyszczalnię ścieków. To wszystko razem ma kosztować ponad 7,5 mln zł, przy czym prawie 4 mln zł stanowić będzie dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wczoraj (9 lipca) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wraz przedstawicielami Rady Miejskiej odebrali z rąk wicemarszałka Tomasza Urynowicza promesy na dofinansowanie tego przedsięwzięcia. – Dzisiejsza informacja jest bardzo ważna dla mieszkańców, którzy od wielu lat borykają się z brakiem wody w naszej miejscowości. Uniemożliwiało im to normalne funkcjonowanie, przygotowywanie posiłków, pranie i inne podstawowe czynności. Ta informacja zmieni życie każdego mieszkańca, który miał ten problem – mówiła z radością radna Elżbieta Gałuszka, która mieszka właśnie w Wysokiej.

Burmistrz Bartosz Kaliński poinformował, że prócz inwestycji, na którą gmina Wadowice otrzymała dotację, planowana jest też druga – budowa zbiornika retencyjno-wyrównawczego z hydrofornią oraz odcinkiem sieci wodociągowej w Kleczy Dolnej i Górnej. To kolejne przedsięwzięcie, które pomoże rozwiązać problem niedostatku wody. Nie tylko w Wysokiej, ale również w Stanisławiu Górnym i Babicy. Ta inwestycja, szacunkowo wyceniona na ponad 2,5 mln zł, ma zostać w całości pokryta z budżetu gminy Wadowice. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na jej wykonanie.

Zobacz również: Ruszają prace nad projektem obwodnicy Wadowic

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook