Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Światowy Dzień Ziemi, każdy może dla niej zrobić coś dobrego

Światowy Dzień Ziemi, każdy może dla niej zrobić coś dobrego

Podpowiadamy kilka codziennych przyzwyczajeń, które powinny na stałe zagościć w naszym życiu.
W środę (22.04) obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To największe święto ekologów, obchodzone od 50 lat. Zwykle 22 kwietnia w blisko 200 krajach odbywają się festyny i akcje zachęcające do ekologicznego stylu życia i przypominające o zagrożeniach dla klimatu. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa trzeba świętować we własnych domach.

Propozycję warsztatów dla dzieci ma np. Ministerstwo Klimatu.

Tegoroczne hasło Dnia Ziemi to „Działania na rzecz klimatu” , dlatego warto wykorzystać czas, który spędzamy w domu, aby przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się z naszym najbliższym otoczeniem. Zastanówmy się, co możemy zrobić, aby przekazać Ziemię bez szwanku następnym pokoleniom. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że Dzień Ziemi to nie jednorazowe święto. Powinien trwać przez cały rok i składać się z szeregu drobnych zachowań.

Podpowiadamy kilka codziennych przyzwyczajeń, które ekolodzy uważają za najważniejsze dla powstrzymania degradacji naszego środowiska:

  • Nie marnujemy jedzenia. Na świecie wyrzuca się 1/3 produkowanej żywności, w czasach gdy aż 821 milionów ludzi głoduje.
  • Segregujmy śmieci. Wg Eurostat statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów.
  • Oszczędzamy wodę i prąd – globalna susza daje się już we znaki także w Małopolsce, z kolei produkcja energii zostawia ogromny ślad węglowy.
  • Sadzimy zielone – jedna dorosła sosna produkuje tyle tlenu, ile zużywają trzy osoby, jedna roślina na biurku pomaga się szybciej odprężyć i wyciszyć emocje.

Zobacz również << ZostaJemy w domu. Wadowice i Andrychów z gastronomią na wynos >>

Podziel się tym wpisem: