Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W Gminie Wieprz dbają o niepełnosprawnych

W Gminie Wieprz dbają o niepełnosprawnych

W Gierałtowicach otwarto pierwsze w Małopolsce mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. 

Wielkim sukcesem mogą się pochwalić władze Gminy Wieprz, które uczestniczą w Projekcie pn. „Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi”.

To pilotażowy program, realizowany przez Województwo Małopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Jego celem głównym jest pilotażowe wdrożenie na terenie Małopolski opracowanego w ramach projektu standardu usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi jako form zdeinstytucjonalizowanych.

Idealne warunki dla takich osób, stworzono w Gierałtowicach przy ul. Zatorskiej, gdzie otwarto budynek z nowoczesnymi pomieszczeniami dla osób niepełnosprawnych. Gmina Wieprz, pozyskała na realizację tego zadania ok. 800 tys. zł. Lokal o powierzchni 55 m2, składa się z dwóch jednoosobowych pokoi, kuchni i łazienki i będzie miejscem, gdzie osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi będą mogły, przy udziale grupy specjalistów, podejmować działania ukierunkowane na usamodzielnienie. Każdy mieszkaniec zostanie objęty zindywidualizowanym wsparciem realizowanym przez interdyscyplinarny zespół, na podstawie opracowanego z udziałem tej osoby, indywidualnego plan wsparcia. Rodzaj i zakres usług będzie uzależniony od potrzeb i możliwości osoby z niepełnosprawnością sprzężoną. Dzięki tak świadczonym usługom będzie ona przygotowana do samodzielnego życia. Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie będą miały możliwości w pełni się usamodzielnić, będą mogły poprawić swoje funkcjonowania w codziennym życiu. Usługi w ramach standardu będą również świadczone w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi co powoduje, że znacząco zwiększa się grupa mogąca skorzystać z tego rozwiązania, a co za tym idzie jak największa grupa osób z niepełnosprawnościami będzie miała szansę na niezależne życie.

W uroczystości  otwarcia lokalu dla niepełnosprawnych, wzięli udział m.in.: ks. Wiesław Jóźwiak – proboszcz parafii św. Marcina w Gierałtowicach, Małgorzata Chrapek – Wójt Gminy Wieprz,  Rafał Stuglik – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Dyrektor ROPS Kraków – Wioletta Wilimska, Mieczysław Żyła – Przewodniczący Rady Gminy Wieprz  a także Leszek Gliwa – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieprz.

Osoba zainteresowana udziałem w testowaniu modelu usług mieszkalnictwa wspomaganego w ramach Projektu powinna skontaktować się z koordynatorem usług mieszkalnictwa wspomaganego w Gminie Wieprz:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wadowicka 4, 34-122 Wieprz, tel. 33 875 54 15, e-mail: biuro@gopswieprz.pl

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x