Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W Kalwarii Zebrzydowskiej wspominają I pielgrzymkę

W Kalwarii Zebrzydowskiej wspominają I pielgrzymkę

Na kalwaryjskim Rynku można oglądać  wystawę plenerową „Wstańcie, chodźmy... Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”.

Do 9 grudnia br. na kalwaryjskim Rynku można oglądać  wystawę plenerową „Wstańcie, chodźmy… Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 100. urodziny Karola Wojtyły, a wystawa to preludium świętowania tej uroczystości w kalwaryjskiej gminie.

Założeniem twórców ekspozycji jest zaprezentowanie jej we wszystkich miejscach, w których podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny przebywał Papież Polak. W trakcie pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził Warszawę (2 czerwca), Gniezno (3 czerwca), Częstochowę (4-6 czerwca). Od 6 czerwca do 10 czerwca przebywał w Krakowie. W tym czasie odwiedził także Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W samym Krakowie spotkał się z wiernymi na Skałce, w opactwie Cystersów w Mogile oraz na krakowskich błoniach. Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło w tych dniach 10 milionów Polaków.

Jak informują twórcy wystawy ekspozycja składa się z prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum I– w większości dotąd nigdy wcześniej niepublikowanych.

Organizatorem wystawy jest IPN Oddział w Krakowie, we współpracy z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x