Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wadowice w rządowym programie 100 obwodnic

Wadowice w rządowym programie 100 obwodnic

Na mapie, którą w sobotę (8.02) zaprezentował minister infrastruktury, nie zabrakło oczywiście Wadowic.

Znamy już wszystkie polskie miasta, które znalazły się w programie budowy 100 obwodnic. Na mapie, którą w sobotę (8.02) zaprezentował minister infrastruktury, nie zabrakło oczywiście Wadowic. To efekt porozumienia z 10 października 2019 roku. Tymczasem Gmina Wadowice zdążyła już wykupić większość działek pod inwestycję!

Wadowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce, znalazły się na rządowej mapie 100 obwodnic, która w całości została zaprezentowana w miniony weekend. Cztery miesiące temu, 10 października ur.  Zostało podpisane porozumienie w sprawie „Budowy południowej obwodnicy Wadowic w ciągu dk 28”. Budowa obwodnicy ma rozpocząć się w 2024 roku.

– Dzięki temu obwodnica zostanie wybudowana w całości z budżetu państwa za kwotę blisko 70 milionów złotych! Będzie to droga krajowa klasy Główna Przyspieszona ze średnią prędkością 80 km/h. Po stronie Gminy Wadowice stoi jedynie przygotowanie zadania, co będzie kosztowało nas około 4 miliony złotych – komentuje Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

W ramach rządowego programu #100obwodnic powstałe obwodnice będą tworzyły sieć dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów.

 

Zobacz również << Plan Rewitalizacji Pańskiej Góry otrzymał dofinansowanie, kiedy start? >>

Podziel się tym wpisem: