Wakacyjne wojaże z PKP Intercity

Wakacyjne wojaże z PKP Intercity

Podhalanin zyskał wyższą rangę. Nie jest już, jak dotychczas, oznaczony jako TLK, lecz jako IC.
  • 29 czerwca, 2020
  • 08:55

Zapewne wielu z mieszkańców zachodniej Małopolski (Wadowic, Andrychowa, Kęt) marzy o wyjeździe nad morze np. w kierunku Szczecina czy dalej, do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Może w tym pomóc pociąg dalekobieżny “Podhalanin” relacji Zakopane – Szczecin Gł., kursujący przez całe wakacje (od 1 lipca do 29 sierpnia włącznie zastępczą komunikacja autobusową od Kalwarii aż do Bielska-Białej). Pociąg ten zyskał ostatnio wyższą rangę. Nie jest już, jak dotychczas, oznaczony jako TLK, lecz jako IC.

Co to w praktyce oznacza?

Podniesienie komfortu jazdy przy niezmienionej cenie za bilet. Pociąg klasy TLK składa się z wagonów starszej konstrukcji (w każdym przedziale 8 osób), zwykle bez WI-FI i klimatyzacji. Drzwi zewnętrzne do wagonu nie otwierają się automatycznie. Natomiast pociąg klasy IC składa się wyłącznie z wagonów najnowszej konstrukcji (klas I i II), przystosowanych do prędkości 160-200 km/godz., z klimatyzacją, dostępem do WI-FI oraz z automatycznie zamykanymi drzwiami zewnętrznymi.

Przedziały są dużo wygodniejsze (może w nich zmieścić się najwyżej 6 pasażerów). Ze względów sanitarnych pociągi te nie prowadza obecnie wagonów sypialnych, kuszetkowych, barowych i restauracyjnych, ani tez obwoźnej sprzedaży napojów, ciastek i kanapek na trasie przejazdu. Uwaga: pociągi Spółki PKP Intercity mogą zabierać jedynie tyle pasażerów ile mają miejsc siedzących. Jazda “na stojąco” w nich nie jest obecnie dopuszczalna i skutkuje nałożeniem opłaty karnej. Praktyczna rada jest taka, że jadąc np. do Szczecina należy wykupić bilet wraz z miejscówką w przedsprzedaży (najbliższa kasa biletowa znajduje się na dworcu w Bielsku-Białej). Jeżeli wszystkie miejsca na dany pociąg są zajęte, kasa odmawia sprzedaży biletu. Można też zarezerwować bilet przez komputer albo przy pomocy aplikacji telefonicznej (więcej szczegółów na stronie www.intercity.pl).

Jeżeli pasażer chce wsiąść do pociągu dalekobieżnego na stacji, w której nie ma kasy biletowej (np. w Andrychowie), obsługa pociągu może go nie wpuścić, jeżeli wszystkie miejsca w tym pociągu są już zajęte albo będą zajęte na innych stacjach.

Konduktorzy i kierownicy pociągów mogą te dane na bieżąco sprawdzić przy pomocy mobilnego komputera, połączonego do drukarki i kasy fiskalnej.

Oprócz ulg przejazdowych wynikających wprost z ustawy, PKP Intercity wprowadziło tzw. ulgę handlową dla wszystkich pasażerów w wieku powyżej 60. roku życia. Jest to tzw. ulga seniora, stanowiąca obniżkę ceny biletu o 30%. W razie kontroli, rewizor może jedynie zażądać od pasażera dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego wiek (datę urodzenia) uprawniający do ulgi.

Zobacz również << Wielki kolejowy świat na linii nr 117 >>

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
  • 8 lipca, 2020
  • 11:12