Personel medyczny dokłada wszelkich starań, aby zadbać o zdrowie pacjenta, szczególnie w okresie Pandemii koronawirusa. Lekarze pracujący w szpitalach narażają swoje życie, aby pomóc innym. Podobnie jak Zespoły Ratownictwa Medycznego. Zawsze szybko reagują i docierają do każdego zdarzenia i to oni są jednak narażeni najbardziej, ponieważ często mają pierwszy kontakt z pacjentem w sytuacjach dla nich nieoczekiwanych. W związku z tym ZRM zwrócił się z ważnym apelem do społeczeństwa.
Podczas udzielania pierwszej pomocy przez personel medyczny nie należy ukrywać faktu pobytu w strefach, gdzie występował koronawirus i kontaktu z osobami zarażonymi, czy kontaktu z przebywającymi na kwarantannie w związku z COVID-19.
Wszelkie ukrywanie faktów i kłamstw pacjentów podczas zbierania wywiadu przez Ratowników Medycznych i dyspozytorów mogą doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy ratownicy zgodnie z procedurami zostaną wyłączeni z dyżuru, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną. W rezultacie z powodu braków w obsłudze, stacje pogotowia mogą zostać nawet zawieszone na jakiś czas w wyjazdach do osób potrzebujących pomocy.
Ratownicy medyczni ratują nasze życie, a w dobie pandemii koronawirusa wszyscy powinniśmy dbać o siebie nawzajem, zatem pamiętajmy, że mówiąc otwarcie o możliwości wystąpienia u siebie nowego wirusa, możemy uratować życie komuś innemu.
Źródło: Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Zobacz również << Miliony na walkę z koronawirusem >>