Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Więcej pociągów miedzy Krakowem a stolicą Podbeskidzia

Więcej pociągów miedzy Krakowem a stolicą Podbeskidzia

Dogodne połączenia i komfort podróżujących.

Samorządy województw małopolskiego i śląskiego wstępnie porozumiały się w sprawie kolejowych przewozów pasażerskich na obszarach “stykowych” obu województw.

Jak wiadomo, na mocy ustawy o transporcie kolejowym, samorządy wojewódzkie odpowiedzialne są za przewozy pasażerskie w skali wojewódzkiej. Według wstępnych ustaleń, linia kolejowa nr 117, przebiegająca przez powiat wadowicki, z chwilą wejścia w życie nowego rozkładu jazdy na lata 2024/25, co nastąpi 15 grudnia br. ma wzbogacić się o dwie nowe pary połączeń z Bielska do Krakowa i z powrotem.

Obecnie kursuje 7 połączeń, a ma być ich 9, czyli łącznie 20 par pociągów, biorąc również poranny kurs z Wadowic do Bielska i nocny z Bielska do Wadowic. Szczególnie oczekiwanymi od lat pociągami przez mieszkańców są pociągi przedpołudniowe i kursujące późnym wieczorem, szczególnie dogodne dla studentów kończących zajęcia około godz. 20-tej, dla robiących zakupy w galeriach oraz widzów kinowych i teatralnych. Na uwagę zasługuje również i to, że pociągi te kursować będą codziennie, w regularnych odstępach czasu, w tzw. takcie, zwykle co godzinę albo co dwie i nie będzie już długich, trwających 3-4 godziny przerw w ich kursowaniu.

Ponadto, w związku z przebudową linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka, w weekendy linią 117 ma kursować przyspieszony pociąg Kolei Śląskich “Ornak” relacji Katowice – Zakopane. Być może ten pociąg pojawi się już latem tego roku. Należy podkreślić, że zmiana podejścia władz samorządowych województwa małopolskiego w stosunku do rzeczywistych potrzeb pasażerów linii kolejowej nr 117 jest zasługą wieloletnich wytrwałych starań radnego na Sejmik Województwa Małopolskiego – Rafała Stuglika.

Zobacz również: Zabytkowy pociąg „retro” w powiecie wadowickim

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x