Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wielki Tydzień w Kalwarii. Sanktuarium wydało oświadczenie o zmianach

Wielki Tydzień w Kalwarii. Sanktuarium wydało oświadczenie o zmianach

Sankruarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej wydało oświadczenie o zmianach w przeprowadzeniu Wielkiego Tygodnia.

W Kalwarii Zebrzydowskiej od lat w szczególny sposób obchodzone są święta Wielkiej Nocy i Wielki Tydzień. Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski inscenizują pasyjne sceny biblijne.

Jednak w tym roku święta przebiegną w zdecydowanie inny sposób. Ze względu na wprowadzenie stanu epidemicznego w Polsce i specjalnych środkach zapobiegawczych przed koronawirusem, a w tym przede wszystkim unikanie większych skupisk ludzi, kościół również odniósł się do obecnej sytuacji.

Sankruarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej wydało oświadczenie o zmianach w przeprowadzeniu Wielkiego Tygodnia w roku 2020, zgodnie z zaleceniami Watykańskiego dekretu.

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej informuje, że w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo wiernych oraz działając zgodnie z poleceniami władz państwowych i kościelnych, tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej nie odbędą się według zapowiadanego wcześniej porządku, lecz zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz wytycznymi Kościoła.

Szczegóły dotyczące celebracji będą podane w najbliższym czasie.

Natomiast zalecenia ze stolicy apostolskiej odnośnie Wielkiego Tygodnia wskazują, że w Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

Aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatyczne. – czytamy w dekrecie

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz powinni ustanowić w modlitwie szczególną intencję za zmarłych, chorych lub znajdujących się w sytuacji zgubienia.

Z kolei w Wielką Wigilię Paschalną

 przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje liturgia Słowa. W czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje liturgia eucharystyczna.

Zobacz również << Małopolski Poseł Edward Siarka zarażony koronawirusem >>

Podziel się tym wpisem: