Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wszystkie barwy i odcienie autyzmu

Wszystkie barwy i odcienie autyzmu

Można je poznać z powieści autorki, która mieszka w powiecie wadowickim, a konkretnie w Przytkowicach.
Foto: facebookowy profil Joanny Szarańskiej

Już od tygodnia w księgarniach dostępna jest najnowsza powieść bestsellerowej pisarki Joanny Szarańskiej, która mieszka w Przytkowicach. Warto po nią sięgnąć, bo takich książek jest niewiele. Autorka w poruszający sposób opisuje życie z dzieckiem cierpiącym na autyzm.

 

Pierwsze książki Joanny Szarańskiej sugerowały, że pisarka może stać się następczynią swej imienniczki – Joanny Chmielewskiej. Tak jak królowa polskiego kryminału, autorka z Przytkowic świetnie potrafiła łączyć intrygę kryminalną z humorem. Z czasem jednak pokazała, że wie również, jak wycisnąć z czytelników łzy wzruszenia. Świetnym tego przykładem jest jej najnowsze dzieło, zatytułowane „Popołudnia na Miodowej 2”.

Ta powieść dała mi ogromnego kopa w żołądek… dosłownie! „Popołudnia na Miodowej” to niezwykła opowieść o tolerancji, o zmaganiu z chorobą dziecka, która jest dla rodziny jak wyrok, o negacji, miłości i wsparciu. To nie jest lekka książeczka, którą po przeczytaniu się odkłada i zapomina. Ona tkwi w naszej głowie jak drzazga, powoduje natłok myśli i refleksji. Jest mądra, piękna, wzruszająca i w magiczny sposób pokazuje walkę rodzica o normalność autystycznego dziecka, naprzeciw wszystkiemu i wszystkim – czytamy w jednej z recenzji dostępnych w Internecie. Inne mają bardzo podobny wydźwięk.

Powieść jest kontynuacją książki „Poranki na Miodowej 1”, jednak jej głównymi bohaterami są osoby, które w tomie pierwszym były postaciami drugoplanowymi. Uwagę przyciąga już sama okładka, przyozdobiona chabrami. – Ten piękny letni kwiat znalazł się tu nieprzypadkowo. Jak panna młoda przemyca w stroju ślubnym coś niebieskiego, tak i ja starałam się przemycić kolor utożsamiany przez społeczeństwo z autyzmem. Ale autyzm ma w rzeczywistości wiele kolorów, od jasnych i pięknych, po ciemne i smutne. O wszystkich napisałam w powieści – wyjawia autorka. Trzeba dodać, że Joanna Szarańska z autopsji zna wszystkie barwy i odcienie autyzmu. Tą przypadłością dotknięta jest bowiem jej córeczka Milenka. (eł)

 

Zobacz również: Bestsellery powstają w Przytkowicach

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook