Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wydłużony termin stosowania nawozów naturalnych

Wydłużony termin stosowania nawozów naturalnych

Ministerstwo rolnictwa oficjalnie poinformowało o wydłużeniu terminu stosowania nawozów naturalnych do końca listopada.
Foto: Bracia Gajkowscy Fotografia Rolnicza.

Wydłużanie terminów stosowania nawozów naturalnych wynika z warunków gleby. Jednym z najczęstszych powodów jest nadmierna wilgoć czy susza rolnicza, którą zaobserwowaliśmy tego roku. Z tego względu Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się wydłużyć termin nawożenia do 30 listopada.

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że niekorzystne warunki pogodowe występują lokalnie, dlatego rolnik sam powinien ocenić czy musi skorzystać z przedłużonego terminu stosowania nawozów. Jeśli zdecyduje się na aplikowanie nawozów w opóźnionym czasie, to nie może przekroczyć on 30 listopada.

Przepisy i stałe terminy nawożenia wynikające z Dyrektywy Azotanowej będą obowiązywały rolników do ścisłego przestrzegania ich w przyszłym roku. Zgodnie z nimi gnojowica musi być wywieziona na pole – w zależności od regionu Polski – do 15, 20 lub 25 października, a obornik do 31 października. Program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu ich zanieczyszczeniu.

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x