Wyjątkowa wystawa Rękodzieła Ludowego już dostępna

Wyjątkowa wystawa Rękodzieła Ludowego już dostępna

Ekspozycja będzie dostępna od 13 czerwca do 4 września. Jej celem jest przywołanie nieco już zapomnianego rzemiosła koronkarskiego.
  • 13 czerwca, 2020
  • 09:39

Już po raz drugi Dwór w Stryszowie (Stryszów 508) – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu prezentuje wystawę prac członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z siedzibą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Odwiedzający wystawę Koronka we Dworze będą mogli zapoznać się z wyrobami koronkowymi w rodzaju wachlarzy, biżuterii, elementów ubioru, masek karnawałowych czy serwetek, wykonanych przy zastosowaniu różnych technik koronkarskich.

Ekspozycja będzie dostępna od 13 czerwca do 4 września. Jej celem jest przywołanie nieco już zapomnianego rzemiosła koronkarskiego.

Początki tej sztuki sięgają starożytnego Egiptu, gdzie używano zdobnie wiązanych siatek przypominających późniejsze wyroby koronkowe. W modzie europejskiej koronki pojawiły się w wieku XV i wkrótce na równi z biżuterią stały się symbolem luksusu i bogactwa. Szybko zaadaptował je także Kościół katolicki. Jako dekoracja stroju w formie np. szerokich obszyć alb czy złotych lub srebrnych aplikacji zdobiących ornaty, koronka była elementem uświetniającym uroczystości religijne.

Obecnie, w dobie odrodzenia rękodzieła, koronka znów zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Pojawiają się różne stowarzyszenia i inicjatywy lokalne, których zadaniem jest podtrzymywanie koronkarskiej tradycji.

Muzeum Dwór w Stryszowie czynne w dniach:
Wtorek: bezpłatny wstęp na ekspozycję stałą w godzinach 9:00 – 16:00
Środa-Piątek: w godzinach 9:00 – 16:00
Sobota oraz niedziela: w godzinach 9:00 – 17:00

Ceny biletów:
Bilet normalny: 5 zł
Bilet ulgowy: 2 zł

Źródło: UM Wadowice.

Zobacz również << Ser znanej marki wycofuje serię, może być niebezpieczna dla zdrowia >>

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook