Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wyjazd szkoleniowy do Hiszpanii

Wyjazd szkoleniowy do Hiszpanii

Wyjazd pozwolił na wzmocnienie i zacieśnienie współpracy z placówką partnerską.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach od lat podejmuje działania na rzecz  aktywności i współpracy międzynarodowej. Jednym z nich jest pozyskiwanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli w ramach programu Erasmus+ – Akcja KA1 “Mobilność kadry edukacji szkolnej”.

Dzięki przystąpieniu w 2019 roku do realizacji Projektu pn. “Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” zyskała nowego partnera zagranicznego – I.E.S. Francisco Garcia Pavon w Tomelloso w Hiszpanii. Jest to placówka położona w malowniczym regionie – Kastylia La Mancha, do której grupa czterech nauczycielek z Wadowic wyjechała w dniach 17-24 listopada 2019 roku w celu obserwacji pracy szkoły zagranicznej.

W czasie tygodniowego pobytu panie: Mariola Bryndza (dyrektor szkoły), Iwona Majkowska – Kochan, Katarzyna Mużydło i Agnieszka Bogunia miały okazję uczestniczyć w lekcjach przedmiotów matematyczno – przyrodniczych prowadzonych w języku angielskim, aby poznać zdobywającą coraz większe uznanie w Europie metodę CLIL (Content and Language Integrated Learning) oraz lekcje języków obcych.

Ważną część pobytu stanowiły spotkania w grupach zadaniowych nauczycieli np. specjalistami nauczania dwujęzycznego, zespołu zarządzającego szkołą, wspomagającego uczniów z problemami edukacyjnymi oraz grupą nauczycieli do spraw współpracy międzynarodowej. W opinii dyr. Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach – Marioli Bryndzy, wyjazd dał możliwość bezpośredniego poznania sposobów zarządzania szkołą, finansowania zadań oświatowych, dysponowania zasobami ludzkimi i bazą lokalowo – materialną szkoły. Nauczyciele I.E.S. Franciso Garcia Pavon okazali się niezwykle gościnnymi gospodarzami.

W ocenie koordynatora Projektu: “Wyjazd pozwolił mi na wzmocnienie i zacieśnienie współpracy z placówką partnerską. Dzięki osobistemu spotkaniu mogłam poznać nauczycieli i dyrekcję hiszpańskiej szkoły, wymienić się doświadczeniami zawodowymi oraz poznać dobre praktyki w edukacji. Dowiedziałam się, przed jakimi nowymi wyzwaniami stają kraje europejskie (kryzys imigracyjny i ekonomiczny) i jak przekłada się to na pracę uczniów, nauczycieli i niepedagogicznych pracowników szkoły” – Iwona Majkowska – Kochan.

Gospodarze czuli się w obowiązku pokazać wadowickim nauczycielom atrakcje turystyczne regionu oraz polecić ciekawe miejsca związane z europejskim dziedzictwem kulturowym. Ponieważ La Mancha nazywana jest krainą Don Kichota, nie można było nie ruszyć śladami błędnego rycerza, a potem poznać perły architektury w Toledo i Madrycie.

Dla odwiedzających Hiszpanię nauczycielek była to także okazja, aby przybliżyć gościom Małopolskę i zaprosić do odwiedzenia Wadowic.

Bieżące informacje o realizacji Projektu Erasmus+ można znaleźć na stronach: https://mobilnoscwadowice.blogspot.com, https://www.facebook.com/mobilnoscwadowice.

Podziel się tym wpisem: