Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Zagrożenie nie mija, lecz uczniowie wrócą do szkół

Zagrożenie nie mija, lecz uczniowie wrócą do szkół

Na lekcjach nie trzeba będzie nawet zasłaniać nosa i ust.

Koronawirus w Polsce bynajmniej nie odpuszcza, codziennie przybywa dużo nowych  przypadków zakażenia. Mimo to minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że we wrześniu uczniowie wrócą do szkół. Co więcej, na lekcjach nie będzie obowiązku noszenia maseczek.

 

Wczoraj (5 sierpnia), podczas konferencji prasowej minister poinformował, że już od 1 września nauczanie ma się odbywać w budynkach szkolnych. Tylko w sytuacjach wyjątkowych możliwe będzie kontynuowanie nauki w systemie zdalnym. Przewidywane jest też łączenie go z tradycyjnym. – Jeżeli zdarzyłoby się, że na jakimś fragmencie naszego terytorium będzie znacznie większe zagrożenie niż w pozostałej części kraju, wówczas przewidujemy, że dyrektor szkoły, który zna specyfikę swojej placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym oraz przy pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, będzie mógł ograniczyć częściowo lub w znacznym stopniu tradycyjny model nauczania. Mówimy tu o modelu mieszanym – część klas będzie mogła nadal uczęszczać do szkół, a część będzie przechodziła na kształcenie na odległość – powiedział minister.

Wytyczne dla szkół obejmują szereg różnych środków ostrożności. Na lekcje będą mogli uczęszczać wyłącznie uczniowie, którzy nie wykazują żadnych objawów infekcji dróg oddechowych, a ich domownicy nie są objęci izolacją lub kwarantanną. Również opiekunowie przyprowadzający dzieci do szkoły muszą spełniać te warunki. Osoby z zewnątrz będą musiały zakładać maseczkę przed wejściem do budynku. – Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas zajęć. Oczywiście nie będziemy tego zakazywali. Tam gdzie będzie większa grupa, powinno to obowiązywać – stwierdził Dariusz Piontkowski.

Pomieszczenia szkolne trzeba będzie wietrzyć przynajmniej raz na godzinę. Należy też usunąć z nich wszystko, czego nie da się skutecznie zdezynfekować. Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych nauczyciele powinni ograniczyć ćwiczenia oraz gry, które wymagają kontaktu. Pełna lista wytycznych dostępna jest na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. (eł)

 

Zobacz również: Trzy śmiertelne ofiary COVID-19 w Małopolsce przez 24 godziny

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x