Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Zagrożenie zjadliwą grypą ptaków

Zagrożenie zjadliwą grypą ptaków

Obecna pogoda sprzyja rozwojowi grypopodobych chorób.

Choroby odzwierzęce są bardzo dużym zagrożeniem nie tylko dla zwierząt. Zmutowane wirusy często sieją spustoszenie i bywają niestety śmiertelne również dla ludzi. W ostatnim czasie odkryto nowy koronawirus w miejscowości Wuhan. Liczba zakażonych rośnie w zastraszającym tempie. Na ten moment 30 osób, które wróciły do Polski z Chin są pod opieką lekarzy – nie zauważono u nich objawów choroby.

Niedawno pojawiła się w Polsce ptasia grypa którą określa się jako wyjątkowo zjadliwą. Przypadki zakażeń odnotowano w województwie lubelskim, wielkopolskim a teraz także na Śląsku. W sumie zostało zlikwidowane ponad 200 tys. ptaków. Czy Istnieje zagrożeniem dla ludzi? Jak się przed tym uchronić?

Wieloletnie badania podkreśliły że wirus jest zabójczy dla drobiu, natomiast dla człowieka niebezpieczeństwo praktycznie nie istnieje. Ginie w temperaturze 70 stopniach Celsjusza, a także od wszelkich detergentów a nawet mydła. Dlatego zastosowanie odpowiednich środków higieny, pomoże również na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

Przypominamy wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Zobacz również << Przesyłki z Aliexpress nosicielem groźnego Koronawirusa? Mamy się czego obawiać? >>

Podziel się tym wpisem: