Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Zmiany w przepisach drogowych. Jazda na suwak i korytarz życia są już obowiązkowe [AKTUALIZACJA]

Zmiany w przepisach drogowych. Jazda na suwak i korytarz życia są już obowiązkowe [AKTUALIZACJA]

Nowe przepisy prawdopodobnie wejdą w życie 01 listopada 2019 r. Od tego czasu jazda na suwak i tworzenie korytarza życia będą już wynikały z kodeksu drogowego.
Zasada jazdy na suwak.

Nowe przepisy obowiązują od 6 grudnia 2019 r. Od tego czasu jazda na suwak i tworzenie korytarza życia będą już wynikały z kodeksu drogowego.

Przypomnijmy, że metoda zamka błyskawicznego występuje przy dojeździe do zwężenia jezdni i polega na kontynuowaniu ruchu na obu pasach do samego momentu zwężenia, a następnie przepuszczania przez każdy pojazd jednego pojazdu z pasa, który się kończy.

Ten przepis ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo oraz płynność ruchu drogowego, gdy na drodze z co najmniej dwoma pasami ruchu występuje zwężenie do jednego.

Korytarz życia to z kolei stworzenie wolnego przejazdu dla pojazdów ratowniczych poprzez przesunięcie się stojących w korku pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej. Najważniejsza zasada, aby lewy pas zjechał na lewo, natomiast wszystkie pozostałe pasy muszą się zbliżyć do prawej krawędzi.

Zasada tworzenia korytarza życia. Lewy pas zjeżdża na lewo, pozostałe pasy do prawej krawędzi jezdni.

To działanie ma na celu maksymalnie skrócić czas dojazdu pojazdom ratującym życie do wypadku i tym samym zminimalizować rozległość obrażeń jak i liczbę ofiar. Pod żadnym pozorem nie wolno przejeżdżać przez korytarz życia innym pojazdom.

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x