Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Zmiany w wystawianiu faktur, od teraz tylko z NIP-em na paragonie

Zmiany w wystawianiu faktur, od teraz tylko z NIP-em na paragonie

Od 1 stycznia 2020 r. zostaną wdrożone nowe zasady w wystawianiu faktur mające na celu zniwelowania pozyskiwania faktur do paragonów przez osoby do tego nieuprawnione.

Ustawa mówi:
W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.”
Oznacza to, że przedsiębiorca chcąc uzyskać fakturę na zakupiony towar na podstawie paragonu, może tylko wówczas, gdy na paragonie widnieje jego NIP, w przeciwnym razie sprzedawca nie będzie miał prawa wystawić takiej faktury, a dodatkowo w przypadku złamania prawa grozi mu kara w wysokości 100% kwoty podatku, nałożonego na towar którego dotyczy paragon, zatem sprzedawca musiałby odprowadzić podatek dwukrotnie od sprzedanego towaru.

Co w przypadku kiedy sprzedawca nie posiada kasy fiskalnej umożliwiającej wprowadzenie NIP-u na paragon? Pozostaje wymiana kasy fiskalnej na posiadającą tą funkcję lub wystawianie faktur od razu przy zakupie, zamiast wydawanie paragonu, w przeciwnym razie sprzedawca nie wystawi inaczej faktury, co za tym idzie, przedsiębiorca straci możliwość rozliczenia się z zakupionego towaru.

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x