Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. Dzisiaj Premier zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To wyjątkowy czas nie tylko dla Naszego kraju ale i całego Świata.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przewrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.

Zostały wprowadzone decyzje o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, ponieważ tam gromadzą się ludzie. Natomiast Wszystkie restauracje, kawiarnie i inne takie punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz, ponieważ generują mniejsze ryzyko.

W trosce o bezpieczeństwo Polaków w nocy z 13/14 marca zostaną przywrócone granice Państwa, które wcześniej były wewnętrznymi granicami UE. To znaczy że będą pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Najpierw na 10 dni z możliwością do 20 dni, a późnej o kolejny miesiąc. Wprowadzone zostaną również daleko idące ograniczenia w możliwości przekraczania polskich granic przez cudzoziemców.

Dodatkowo:
– Polacy wracający z za granicy zostaną objęci 14-dniową kwarantanną,
– od niedzieli wstrzymany międzynarodowy ruch kolejowy i lotniczy
– od soboty ograniczenia w działaniu galerii handlowych, otwarte będą tam tylko sklepy spożywcze/apteki
– zgromadzenia powyżej 50 osób ZAKAZANE

Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach – Apeluję o pozostanie w domu – podkreśla prof. Szumowski. – Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem – dodał.

Ważna informacja dla mieszkańców jest taka, że sklepy oraz banki w kraju pozostają otwarte.

Zobacz również << Starostwo Powiatowe wydało zarządzenie obowiązujące od 16 marca >> << Zebranie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wadowicach. Co ustalono? >>

Podziel się tym wpisem: